Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2009

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

ζ) Αρχιερείς στο Μαυροβούνιο.

η) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Αχρίδος.

θ) Αρχιερείς εν υπερορία.

ι) Εφησυχάζοντες Αρχιερείς.

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων  κ. Παύλος. (Χειροτονία 22-09-1957. Εκλογή 01-12-1990. + 15-11-2009).

Σημείωση: Τοποτηρητής του Πατριαρχικού θρόνου ανέλαβε ο Μαυροβουνίου Αμφιλόχιος.

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Χβόσνου Αθανάσιος. 31-05-1999.

  2. Ο Μοραβικίου Αντώνιος. 23-07-2006.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Συρμίου Βασίλειος. 03-09-1978.
    Έδρα Σρέμσκα Μιτρόβιτσα.

  2. Ο Βανάτου Νικάνωρ. 11-08-1985.
    Έδρα Βέρσατς.

  3. Ο Μπάτσκας Ειρηναίος. 20-05-1990.
    Έδρα Νόβι Σάντ.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Εγαρίου Πορφύριος. 13-06-1999. Βοηθός της Ι.Ε. Μπάτσκας.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Σάμπατς Λαυρέντιος. 16-07-1967.
    Έδρα Σάμπατς.

  2. Ο Ζίτσης Χρυσόστομος. 10-07-1988.
    Έδρα Κράλιεβο.

  3. Ο Τιμοκίου Ιουστίνος. 14-07-1992.
    Έδρα Ζαγεκάρ.

  4. Ο Σουμαδίας Ιωάννης. 25-07-1993.
    Έδρα Κραγκούγεβατς.

  5. Ο Μπρανιτσέβου Ιγνάτιος. 26-06-1994.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

  6. Ο Βαλιέβου Αγάπιος. 20-07-2003.
    Έδρα Βάλιεβο.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Νύσσης Ειρηναίος. 14-07-1974.
    Έδρα Νις.

  2. Ο Ράσκας και Πριζρένης Αρτέμιος. 23-06-1991.
    Έδρα Πρίζρεν.

  3. Ο Βράνιε Παχώμιος. 10-09-1992.
    Έδρα Βράνιε.

  4. Ο Μιλεσέβου Φιλάρετος. 23-05-1999.
    Έδρα
    Πριγέπολιε.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Λίπλιανης Θεοδόσιος. 20-06-2004. Βοηθός Ι.Ε. Ράσκας.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ζάγκρεμπ και Λιουμπλιάνας Ιωάννης. 31-07-1977.
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Όσιγεκ και Μπαράνιας Λουκιανός. 14-07-1991.
    Έδρα Ντάλγ Κροατίας.

  2. Ο Σλαυονίας Σάββας. 17-06-1994.
    Έδρα Πάκρακ.

  3. Ο Δαλματίας Φώτιος. 30-05-1999.
    Έδρα Σίμπενικ.

  4. Ο Άνω Καρλοβικίου Γεράσιμος. 25-07-2004.
    Έδρα Κάρλοβατς.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Νικόλαος. 08-09-1973.
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Βασίλειος. 25-06-1978.
    Έδρα Τούζλα.

  2. Ο Βανιαλούκας Εφραίμ. 17-09-1978.
    Έδρα Βανιαλούκα.

  3. Ο Μπίχατς και Πέτροβατς Χρυσόστομος. 12-06-1991.
    Έδρα Μποσάνσκι Πέτροβατς.

  4. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Γρηγόριος. 05-07-1999.
    Έδρα Μοστάρ.

ζ) Αρχιερείς στο Μαυροβούνιο.

Μητροπολίτης

  1. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιος. 16-06-1985.
    Έδρα Τσέτινε.

Επίσκοπος

  1. Ο Βουδίμλιε και Νίκσιτς Ιωαννίκιος. 03-06-1999.
    Έδρα Νίκσιτς.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Διοκλείας Ιωάννης. 04-07-2004. Βοηθός Ι.Μ. Μαυροβουνίου.

η) Αυτόνομος Αρχιεπισκοπή Αχρίδος.

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος και Μητροπολίτης Σκοπίων Ιωάννης. 19-07-1998.
Έδρα Σκόπια.

Επίσκοποι

  1. Ο Πολόγου και Κουμανόβου Ιωακείμ. 30-11-2003.
    Έδρα Κουμάνοβο.

  2. Ο Μπρεγκαλνίτσης Μάρκος. 07-12-2003.
    Έδρα Στιπ.

  3. Ο Στρωμνίτσης (χηρεύει).
    Έδρα Στρώμνιτσα.
    Τοποτηρητής ο Στοβίου Δαυΐδ.

  4. Ο Πελαγωνείας (χηρεύει).
    Έδρα Μοναστήρι.
    Τοποτηρητής ο Μπρεγκαλνίτσης Μάρκος.

  5. Ο Βέλες και Βαρδαρίου (χηρεύει).
    Έδρα Βέλες.
    Τοποτηρητής ο Αχρίδος Ιωάννης.

Βοηθός Επίσκοπος

  1. Ο Στοβίου Δαυΐδ. 17-06-2007.

θ) Αρχιερείς εν υπερορία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Κεντρώας Αμερικής Χριστοφόρος. 18-06-1978.
    Έδρα Σικάγο.

Επίσκοποι

  1. Ο Βουδιμίου Λουκιανός. 01-07-1984.
    Έδρα Βουδαπέστη.

  2. Ο Καναδά Γεώργιος. 08-07-1984.
    Έδρα Κάλιαρι Αλβέρτας.

  3. Ο Νέας Γρατσανίτσης Λογγίνος. 20-10-1985.
    Έδρα Γκρέισλεϊκ Ιλλινόις.

  4. Ο Ανατολικής Αμερικής Μητροφάνης. 12-07-1987.
    Έδρα Μαρς Πενσυλβανίας.

  5. Ο Μεγάλης Βρετανίας και Σουηδίας Δοσίθεος. 22-05-1990.
    Έδρα Στοκχόλμη.

  6. Ο Κεντρώας Ευρώπης Κωνσταντίνος. 21-07-1991.
    Έδρα Χίλτεσχαϊμ Γερμανίας.

  7. Ο Δυτικής Ευρώπης Λουκάς. 07-06-1992.
    Έδρα Παρίσι.

  8. Ο Δυτικής Αμερικής Μάξιμος. 18-07-2004.
    Έδρα Αλχάμπρα Καλιφόρνιας.

  9. Ο Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας Ειρηναίος. 15-07-2006.
    Έδρα Ελαίν Βικτορίας.

  10. Ο Αυστραλίας ΝΓ (χηρεύει).
    Έδρα Καμπέρα.

  11. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Βουδιμίου Λουκιανός.
    Έδρα Τιμισοάρα.

ι) Εφησυχάζων Αρχιερεύς.

  1. Ο π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Αθανάσιος. 07-07-1991.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 23 Ιουνίου 2018.