Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΔΡΥΪΝΟΥΠΟΛΕΩΣ, ΠΩΓΩΝΙΑΝΗΣ ΚΑΙ ΚΟΝΙΤΣΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Παντελεήμων 17 Ιανουαρίου 1848-15 Σεπτεμβρίου 1867 Από Κλαυδιουπόλεως Σχολάζων  
Ματθαίος Πετρίδης 17 Σεπτεμβρίου 1867-2 Οκτωβρίου 1876 Από Πρεσβύτερος Εις Πελαγωνείας περ. 1830-1901
Άνθιμος Απολλώνιος 7 Οκτωβρίου 1876-9 Απριλίου 1880 Από Δεβρών Σχολάζων ;-1904
Κλήμης Φολάν 9 Απριλίου 1880-14 Μαΐου 1888 Από Σταγών Εις Γρεβενών ;-1896
Κοσμάς Ευμορφόπουλος 19 Ιουνίου 1888-14 Απριλίου 1892 Από Πρεσβύτερος Εις Βερροίας 1860-1901
Κωνστάντιος Ματουλόπουλος 30 Απριλίου 1892-31 Μαΐου 1894 Από Σερβίων Εις Σερβίων 1841-1910
Γρηγόριος Γιάνναρης 4 Ιουνίου 1894-1 Μαΐου 1899 Από π. Σερβίων Σχολάζων 1841-1923
Λουκάς Πετρίδης 22 Μαΐου 1899-27 Αυγούστου 1909 Από Αίνου Εις Βερροίας 1850-1912
Βασίλειος Παπαχρήστου 27 Αυγούστου 1909-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Βελεγράδων Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1858-1936
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Βασίλειος Παπαχρήστου 4 Σεπτεμβρίου 1928-26 Φεβρουαρίου 1936 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1858-1936
Ιωάννης Βασιλικός 27 Φεβρουαρίου 1936-15 Μαρτίου 1939 Από Βελλάς Σχολάζων ;-1941
Δημήτριος Παππάς 29 Φεβρουαρίου 1940-18 Απριλίου 1956 Από Λευκάδος Εις Ιωαννίνων 1882-1958
Χριστοφόρος Χατζής 18 Απριλίου 1956-24 Ιανουαρίου 1967 Από Καρυουπόλεως Σχολάζων 1883-1973
Σεβαστιανός Οικονομίδης 11 Ιουνίου 1967-12 Δεκεμβρίου 1994 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1922-1994
Ανδρέας Τρεμπέλας 28 Ιανουαρίου 1995-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1930
         

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 31 Αυγούστου 2022.