Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΝΙΚΟΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΠΡΕΒΕΖΗΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Αμβρόσιος Κωνσταντινίδης 24 Αυγούστου 1881-4 Ιουνίου 1885 Από Χίου Κοίμηση 1841-1885
Ιερώνυμος Γοργίας 5 Αυγούστου 1885-11 Ιανουαρίου 1890 Από Μαρωνείας Εις Νικαίας 1837-1910
Ιωακείμ Σγουρός 14 Ιανουαρίου 1890-1 Αυγούστου 1891 Από Πρεσβύτερος Εις Ξάνθης 1864-1912
Νεόφυτος Παπακωνσταντίνου 1 Αυγούστου 1891-27 Οκτωβρίου 1891 Από Πελαγωνείας Εις Κωνσταντινουπόλεως 1832-1909
Κωνσταντίνος Βαφείδης 1 Φεβρουαρίου 1892-1 Αυγούστου 1896 Από Σερρών Εις Διδυμοτείχου περ. 1849-1899
Γαβριήλ Ιατρουδάκης 1 Αυγούστου 1896-16 Οκτωβρίου 1899 Από π. Μαρωνείας Σχολάζων περ. 1850-1906
Κοσμάς Ευμορφόπουλος 19 Οκτωβρίου 1899-14 Σεπτεμβρίου 1901 Από Πελαγωνείας Κοίμηση 1860-1901
Δωρόθεος Μαμμέλης 18 Σεπτεμβρίου 1901-25 Οκτωβρίου 1908 Από Γρεβενών Εις Προύσης 1861-1921
Ναθαναήλ Παπανίκας 25 Οκτωβρίου 1908-13 Ιανουαρίου 1910 Από Προύσης Κοίμηση 1838-1910
Ιωακείμ Βαλασιάδης 13 Μαρτίου 1910-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Ρόδου Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1860-1933
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Ιωακείμ Βαλασιάδης 4 Σεπτεμβρίου 1928-26 Σεπτεμβρίου 1931 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1860-1933
Τοποτηρητής ο Λευκάδος Δημήτριος 1931-1935     1882-1958
Τοποτηρητής ο Βελλάς Ιωάννης 1935-1936     ;-1941
Ανδρέας Μαντούδης 22 Μαρτίου 1936-29 Ιουλίου 1952 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1891-1952
Στυλιανός Κορνάρος 12 Οκτωβρίου 1952-16 Ιανουαρίου 1980 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1912-1999
Μελέτιος Καλαμαράς 1 Μαρτίου 1980-21 Ιουνίου 2012 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1933-2012
         

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 19 Ιανουαρίου 2023.