Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΧΙΟΥ, ΨΑΡΩΝ ΚΑΙ ΟΙΝΟΥΣΣΩΝ

   Ιστορικό σημείωμα:

Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Σωφρόνιος Μεϊδαντζόγλου 29 Ιουνίου 1839-27 Σεπτεμβρίου 1855 Από Πρεσβύτερος Εις Αμασείας 1798-1899
Γρηγόριος Κωνσταντινίδης το β΄ 27 Σεπτεμβρίου 1855-9 Απριλίου 1856 Από Βιζύης Κοίμηση 1795-1856
Νεόφυτος Καφές 17 Απριλίου 1856-24 Δεκεμβρίου 1860 Από Πρεσβύτερος Εις Κασσανδρείας 1820-1875
Γρηγόριος Παυλίδης 25 Δεκεμβρίου 1860-24 Αυγούστου 1877 Από Πρεσβύτερος Εις Σερρών 1825-1888
Αμβρόσιος Κωνσταντινίδης 24 Αυγούστου 1877-24 Αυγούστου 1881 Από Σισανίου Εις Νικοπόλεως 1841-1885
Αμβρόσιος Χρηστίδης 26 Αυγούστου 1881-22 Ιουλίου 1887 Από Μυρέων Εις Ικονίου 1832-1889
Κωνσταντίνος Δεληγιάννης 26 Ιουλίου 1887-9 Ιουλίου 1909 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1842-1919
Ιερώνυμος Γοργίας 9 Ιουλίου 1909-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Καλλιουπόλεως Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1860-1931
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Ιερώνυμος Γοργίας 4 Σεπτεμβρίου 1928-8 Φεβρουαρίου 1931 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1860-1931
Πολύκαρπος Βαρβάακης 12 Φεβρουαρίου 1931-28 Νοεμβρίου 1933 Από Αδριανουπόλεως Σχολάζων 1862-1945
Ιωακείμ Στρουμπής 28 Νοεμβρίου 1933-23 Σεπτεμβρίου 1946 Από Καρδαμύλων Σχολάζων 1880-1950
Παντελεήμων Φωστίνης 26 Σεπτεμβρίου 1946-12 Μαρτίου 1962 Από π. Καρυστίας Κοίμηση 1888-1962
Τοποτηρητής ο Μυτιλήνης Ιάκωβος 1962-1965     1907-1987
Παύλος Πολυμερόπουλος 21 Νοεμβρίου 1965-18 Οκτωβρίου 1966 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1922-1966
Χρυσόστομος Γιαλούρης 25 Ιουνίου 1967-29 Νοεμβρίου 1978 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1916-1978
Νικηφόρος Τζιφόπουλος 28 Ιανουαρίου 1979-15 Μαΐου 1979 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1930-1979
Διονύσιος Μπαϊρακτάρης 11 Νοεμβρίου 1979-17 Ιουλίου 2011 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1927-2011
Μάρκος Βασιλάκης 8 Οκτωβρίου 2011-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1965
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022.