Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ

    Διεύθυνση:  Rum Patrikligi, Halic-Fener, 34220 Istanbul, TR.

    Σύμφωνα με στοιχεία του Οικουμενικού Πατριαρχείου του έτους 2011 η Αρχιεπισκοπή Κωνσταντινουπόλεως περιλαμβάνει 37 Κοινότητες με 28 Εφημερίους και 2 Διακόνους. Διαιρείται σε 5 Περιφέρειες:
α) Σταυροδρομίου, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος ο Μητροπολίτης Τρανουπόλεως Δαμασκηνός
β) Ταταούλων, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος ο Μητροπολίτης Σασίμων Γεννάδιος
γ) Βοσπόρου, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος ο Μητροπολίτης Μυριοφύτου και Περιστάσεως Ειρηναίος
δ) Υψωμαθείων, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος ο Μητροπολίτης Μύρων Χρυσόστομος
ε) Φαναρίου-Κερατίου κόλπου, Αρχιερατικώς Προϊστάμενος ο Επίσκοπος Συνάδων Διονύσιος.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

Άνθιμος ο Ε΄ 6 Μαΐου 1841-12 Ιουνίου 1842 Από Κυζίκου Κοίμηση 1779-1842
Γερμανός ο Δ΄ το α΄ 14 Ιουνίου 1842-18 Απριλίου 1845 Από Δέρκων Σχολάζων 1790-1853
Μελέτιος Γ΄ Πάγκαλος 18 Απριλίου 1845-28 Νοεμβρίου 1845 Από Κυζίκου Κοίμηση 1772-1845
Άνθιμος ΣΤ΄ Ιωαννίδης το α΄ 4 Δεκεμβρίου 1845-17 Οκτωβρίου 1848 Από Εφέσου Σχολάζων περ. 1782-1877
Άνθιμος Δ΄ Βαμβάκης το β΄ 19 Οκτωβρίου 1848-30 Οκτωβρίου 1852 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Σχολάζων περ. 1785-1878
Γερμανός ο Δ΄ το β΄ 1 Νοεμβρίου 1852-16 Σεπτεμβρίου 1853 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Κοίμηση 1790-1853
Άνθιμος ΣΤ΄ Ιωαννίδης το β΄ 24 Σεπτεμβρίου 1853-21 Σεπτεμβρίου 1855 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Σχολάζων περ. 1782-1877
Κύριλλος ο Ζ΄ 21 Σεπτεμβρίου 1855-1 Ιουλίου 1860 Από Αμασείας Σχολάζων  
Τοποτηρητής ο Διδυμοτείχου Μελέτιος 1855     1778-1860
Ιωακείμ Β΄ Κοκκώδης το α΄ 4 Οκτωβρίου 1860-18 Αυγούστου 1863 Από Κυζίκου Σχολάζων 1802-1878
Τοποτηρητής ο Ρασκοπρεσρένης Μελέτιος 1863     1824-1895
Σωφρόνιος Γ΄ Μεϊδαντζόγλου 20 Σεπτεμβρίου 1863-4 Δεκεμβρίου 1866 Από Αμασείας Σχολάζων 1798-1899
Τοποτηρητής ο Κορυτσάς Νεόφυτος 1866-1867     περ. 1795-1874
Γρηγόριος ΣΤ΄ Φουρτουνιάδης το β΄ 10 Φεβρουαρίου 1867-9 Ιουνίου 1871 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Σχολάζων 1798-1881
Τοποτηρητής ο Διδυμοτείχου Διονύσιος 1871     1820-1891
Άνθιμος ΣΤ΄ Ιωαννίδης το γ΄ 5 Σεπτεμβρίου 1871-30 Σεπτεμβρίου 1873 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Σχολάζων περ. 1782-1877
Τοποτηρητής ο Άρτης Σεραφείμ 1873     περ. 1800-1894
Ιωακείμ Β΄ Κοκκώδης το β΄ 28 Νοεμβρίου 1873-5 Αυγούστου 1878 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Κοίμηση 1802-1878
Τοποτηρητής ο Εφέσου Αγαθάγγελος 1878     1818-1893
Ιωακείμ Γ΄ Δεβετζής το α΄ 4 Οκτωβρίου 1878-30 Μαρτίου 1884 Από Θεσσαλονίκης Σχολάζων 1834-1912
Τοποτηρητής ο Εφέσου Αγαθάγγελος 1884     1818-1893
Ιωακείμ Δ΄ Κρουσουλούδης 1 Οκτωβρίου 1884-16 Νοεμβρίου 1886 Από Δέρκων Σχολάζων 1837-1887
Τοποτηρητής ο Καισαρείας Ιωάννης 1886-1887     1834-1902
Διονύσιος Ε΄ Χαριτωνίδης 23 Ιανουαρίου 1887-13 Αυγούστου 1891 Από Αδριανουπόλεως Κοίμηση 1820-1891
Τοποτηρητής ο Βελεγράδων Δωρόθεος 1891     1841-1924
Νεόφυτος Η΄ Παπακωνσταντίνου 27 Οκτωβρίου 1891-25 Οκτωβρίου 1894 Από Νικοπόλεως Σχολάζων 1832-1909
Τοποτηρητής ο Προύσης Ναθαναήλ 1894-1895     1838-1910
Άνθιμος Ζ΄ Τσάτσος 20 Ιανουαρίου 1895-29 Ιανουαρίου 1897 Από Λέρου Σχολάζων 1832-1913
Τοποτηρητής ο Εφέσου Κωνσταντίνος 1897     1833-1914
Κωνσταντίνος Ε΄ Βαλιάδης 2 Απριλίου 1897-30 Μαρτίου 1901 Από Εφέσου Σχολάζων 1833-1914
Τοποτηρητής ο Προύσης Ναθαναήλ 1901     1838-1910
Ιωακείμ Γ΄ Δεβετζής το β΄ 25 Μαΐου 1901-13 Νοεμβρίου 1912 Από π. Κωνσταντινουπόλεως Κοίμηση 1834-1912
Τοποτηρητής ο Αμασείας Γερμανός 1912-1913     1863-1935
Γερμανός Ε΄ Καββακόπουλος 28 Ιανουαρίου 1913-12 Οκτωβρίου 1918 Από Χαλκηδόνος Σχολάζων 1835-1920
Τοποτηρητής ο Προύσης Δωρόθεος 1918-1921     1861-1921
Τοποτηρητής ο Καισαρείας Νικόλαος 1921     1862-1927
Μελέτιος Δ΄ Μεταξάκης 25 Νοεμβρίου 1921-19 Σεπτεμβρίου 1923 Από π. Αθηνών Σχολάζων 1871-1935
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Κυζίκου Καλλίνικος 1923     1855-1934
Γρηγόριος Ζ΄ Ζεβουδάκης 23 Νοεμβρίου/6 Δεκεμβρίου 1923-17 Νοεμβρίου 1924 Από Χαλκηδόνος Κοίμηση 1850-1924
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Κυζίκου Καλλίνικος 17 Νοεμβρίου 1924-24 Νοεμβρίου 1924     1855-1934
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Νικαίας Βασίλειος 24 Νοεμβρίου 1924-17 Δεκεμβρίου 1924     1840-1929
Κωνσταντίνος ΣΤ΄ Αράμπογλου 17 Δεκεμβρίου 1924-22 Μαΐου 1925 Από Δέρκων Σχολάζων 1859-1930
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Καισαρείας Νικόλαος 22 Μαΐου 1925-13 Ιουλίου 1925     1862-1927
Βασίλειος Γ΄ Γεωργιάδης 13 Ιουλίου 1925-29 Σεπτεμβρίου 1929 Από Νικαίας Κοίμηση 1840-1929
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Κυζίκου Καλλίνικος 29 Σεπτεμβρίου 1929-7 Οκτωβρίου 1929     1855-1934
Φώυιος Β΄ Μανιάτης 7 Οκτωβρίου 1929-29 Δεκεμβρίου 1935 Από Δέρκων Κοίμηση 1874-1935
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Ηρακλείας Βενιαμίν 29 Δεκεμβρίου 1935-18 Ιανουαρίου 1936     1871-1946
Βενιαμίν Κυριακού 18 Ιανουαρίου 1936-17 Φεβρουαρίου 1946 Από Ηρακλείας Κοίμηση 1871-1946
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Χαλκηδόνος Μάξιμος 17 Φεβρουαρίου 1946-20 Φεβρουαρίου 1946     1897-1972
Μάξιμος Ε΄ Βαπορτζής 20 Φεβρουαρίου 1946-18 Οκτωβρίου 1948 Από Χαλκηδόνος Σχολάζων 1897-1972
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Χαλκηδόνος Θωμάς 18 Οκτωβρίου 1948-1 Νοεμβρίου 1948     1889-1966
Αθηναγόρας Σπύρου 1 Νοεμβρίου 1948-7 Ιουλίου 1972 Από Αμερικής Κοίμηση 1886-1972
Προεδρεύων της ενδημούσης Συνόδου ο Χαλκηδόνος Μελίτων 7 Ιουλίου 1972-16 Ιουλίου 1972     1913-1989
Δημήτριος Παπαδόπουλος 16 Ιουλίου 1972-2 Οκτωβρίου 1991 Από Ίμβρου Κοίμηση 1914-1991
Προεδρεύων της ενδημούσης συνόδου ο Χαλκηδόνος Βαρθολομαίος 2 Οκτωβρίου 1991-22 Οκτωβρίου 1991     γεν. 1940
Βαρθολομαίος Αρχοντώνης 22 Οκτωβρίου 1991-σήμερα Από Χαλκηδόνος   γεν. 1940
         

    Χάρτης της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως.

 

      Αρχείο Kmz με τις ενορίες της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως.

    Από την Εγκυκλοπαίδεια Μείζονος Ελληνισμού, πληροφορίες για Κοινότητες της Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως:

Α. Περιφέρεια Σταυροδρομίου.

1) Σταυροδρόμι-Πέρα.

Β. Περιφέρεια Ταταούλων.

1) Ταταύλα.
2) Πικρίδιο-Χάσκιοϊ.

Γ. Περιφέρεια Βοσπόρου.

1) Μέγα Ρεύμα (Αρναούτ Κιοΐ-Αρβανιτοχώρι).
2) Ξηροκρήνη-Κουρούτσεσμε.
3) Νεοχώρι-Γενή Κιοΐ.
4) Μεσάχωρο-Ορτάκιοϊ-Άγιος Φωκάς.

Δ. Περιφέρεια Υψωμαθείων.

1) Έξι Μάρμαρα.
2) Κοντοσκάλι.
3) Υψωμαθειά.

Ε. Περιφέρεια Φαναρίου-Κερατίου κόλπου.

1) Εγρίκαπου-Καλιγαρία.
2) Εδιρνέκαπου.
3) Ξυλόπορτα-Λότζα.
4) Τζιβαλί.
5) Φανάρι.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 31 Οκτωβρίου 2022.