ΤΑ ΑΛΩΝΙΑ

Τα Αλώνια

ΤΑ ΑΛΩΝΙΑ

Το ομορφότερο χωριό της Σαμοθράκης ήτανε τα Αλώνια. Βρίσκεται στο κέντρο σχεδόν του νησιού και ισαπέχει απο τις ακτογραμμές. Αν και δεν είναι παραθαλάσσιο είχε δυο  απο τους πιο καλούς ψαράδες του νησιού. Κυρίως οι κάτοικοι είχαν ως ασχολία την γεωργία και ήτανε και κεντρικό χωριό για τη διασκέδαση αφού έχει βγάλει πολλούς μουσικούς σε όλα τα είδη των οργάνων.

ALONIA1

Τα Αλώνια πάντα ήτανε το κεντρικό χωριό της Σαμοθράκης σε πολλες δραστηριότητες. Έβγαζε τα πιο καλά γεωργικά προϊόντα  όπως σιτάρι και κρασί και ήτανε το επίκεντρο στις διασκεδάσεις για πολλά χρόνια ως και τη δεκαετία του 70.Είχε Δημοτικό σχολείο(φαίνεται στη φωτπγραφία) που στις εποχές μας είχε πάνω απο 50 μαθητές και σχεδόν όλοι σπούδασαν και διέπρεψαν σε πολλούς τομείς: Δάσκαλοι , καθηγητες , γιατροί και άλλους. Σήμερα το Σχολείο αποτελεί αξιοθέατο. Διαθέτει το μοναδικό μετόχι του Αγίου Αθανασίου ξακουστό σε όλο τον κόσμο για τα  θαύματα του αγίου Αθανασίου.

METOXI

Έχει το πιο καλό νερό και κλίμα απο όλα τα χωριά του νησιού.Υπάρχουν πολλά εξωκλήσια όπως του Αγίου Βασιλείου που επίσης είναι θαυματουργό και άλλων αγίων. Τις δεκαετίες 50-60 τα Αλώνια έσφιζαν από ζωή. Είχανε 5 μπακάλικα που δούλευαν όλα, τρια καφενεία με δουλειά όλη μέρα και γενικά ήτανε κέντρο δημιουργίας. Όμως και λόγω της μετανάστευσης τοσο της εσωτερικης όσο και της εξωτερικής  οι κάτοικοι μειώθηκαν. Σήμερα πολλά σπίτια έχουν πουληθεί σε ξένους και έχει αρχίσει πάλι μια δραστηριότητα απο κάποιους νέους.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΛΩΝΙΑ

Το Δημοτικό σχολείο των Αλωνίων . Πόσα και πόσα παιδιά αποφοίτησαν απο εκεί και έγιναν σπουδαίοι επιστήμονες???? Και σήμερα θλίβεται κανείς να το βλέπει χορταριασμένο. Εκεί που την δεκαετία του 70 υπήρχαν παιδικές φωνές σήμερα βασιλεύει η σιγαλιά που σπάει απο τις φωνές των σπουργιτιών που φωλιάζουν στα κεραμίδια του. Το ηρώο που ήτανε σημείο αναφοράς και παιχνιδιού στέκει χωρίς φροντίδα. Θυμάμαι πάνω απο τις τουαλέτες να έχει ανεμόμυλο και ηλεκτρογεννήτρια που ήτανε πρωτοποριακό εκείνα τα χρόνια. Το σχολείο ειναι στο κέντρο του χωριου και ισαπέχει απο τα άκρα του. Σε μας ήτανε πιο κοντά στα Απαν τα Αλώνια.Είχε μια τζανεριά και διάφορα άλλα φυτά. Μπροστά στην αυλή που είναι υπερυψωμένη υπήρχαν λυγαριές . Τα παιδιά πέρναμε φόρα και πηδούσαμε απο το πεζούλι στη λυγαριά πάνω απο 4 μέτρα ύψος. Απορίας άξιον είναι πως δεν σπάγαμε κανένα πόδι ή και κεφάλι. Σήμερα το κτίριο είναι τελείως παραμελημένο ενω θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για ένα σωρό πράγματα. Οχι βεβαια σαν σχολείο αφού οι μαθητές στα Αλώνια είναι πια ελάχιστοι. Ελπίζω η Δημοτική αρχή της Σαμοθράκης που διακρίνεται για την ευαισθησία της να αξιοποιήσει το κτίριο για το πολιτιστικό καλό των Αλωνίων. Ας μη ξεχνάμε πως στην δεκαετία  του 60 τα Αλώνια ήτανε κέντρο πολιτισμού. Όλοι οι μπάλοι που άφησαν ιστορία στα Αλώνια γινότανε. Έβγαλε και πολλούς μουσικούς στο βιολί  στο λαγούτο και κυρίως στο μπουζούκι. Θα αναφερθούν σε ιδιαίτερη σελίδα.

+1 #1 Κατσίκιας Νικόλαος 13-04-2015 13:03
Το χωριό αυτό έχει χαραχθεί βαθιά μνήμη μου για δυο κυρίως λόγους:
1) Για τις φυσικές του ομορφιές που είναι ασύγκριτες
2)Για τους ανθρώπους του