ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ 2016-ΘΕΜΑΤΑ

PostHeaderIcon Θέματα :Μαθηματικά Γενικής 20-5-2016

PostHeaderIcon Θέματα: Μαθηματικά Προσανατολισμού 18-5-2016

PostHeaderIcon Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριων ΑΣΕΙ – ΑΣΣΥ

100514170433_3590Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ), Τεχνικών Υπαξιωματικών Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΤΥΑ), Υπαξιωματικών Διοικητικών (ΣΥΔ), Πολεμικής Αεροπορίας

Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριων ΑΣΕΙ – ΑΣΣΥ

Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση Υποψηφίου

Οδηγίες Συμπλήρωσης από τη ΣΜΥ

Πηγή : sep4u.gr

PostHeaderIcon Πίνακας εισακτεών ανά Ίδρυμα και Τμήμα

Ανακοινώθηκε απο το Υπουργείο παιδείας  ο αριθμός των εισακτέων ανά τμήμα και ίδρυμα

Ο πίνακας των εισακτέων ανά ίδρυμα και τμήμα σε μορφή Excel

PostHeaderIcon Ενημέρωση για σχολικά βιβλία Γυμνασίου

Στο πλαίσιο του προγραμματισμού για το επόμενο σχολικό έτος:

Οι μαθητές που φοιτούν στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου κατά το σχ. έτος 2015-2016 πρέπει να διατηρήσουν τα βιβλία:  Γερμανικών

των Γερμανικών,

των Γαλλικών,

της Βιολογίας,

της Οικιακής Οικονομίας,

διότι θα τα χρησιμοποιήσουν και στη Β΄ τάξη του Γυμνασίου κατά το σχ. έτος 2016-2017.

Οι μαθητές που φοιτούν στη Β΄ τάξη του Γυμνασίου κατά το σχ. έτος 2015-2016 πρέπει να διατηρήσουν το βιβλίο της Βιολογίας (Β΄ & Γ΄ Γυμνασίου), διότι θα το χρησιμοποιήσουν και στη Γ΄ τάξη του Γυμνασίου κατά το σχ. έτος 2016-2017.

PostHeaderIcon Δελτίο Εξεταζομένου πανελλαδικών εξετάσεων 2016

Τα δελτία εξεταζομένου πρέπει να διανεμηθούν στους δικαιούχους ως τις αρχές Μαΐου ή το αργότερο μέχρι τη λήξη μαθημάτων του τρέχοντος διδακτικού έτους, δηλαδή μέχρι τις 11 Μαΐου 2016.

Εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος για το Δελτίο Εξεταζομένου των πανελλαδικών εξετάσεων.  Σύμφωνα με αυτήν το Δελτίο Εξεταζομένου θα εκτυπώνεται προσυμπληρωμένο (εκτός από το Εξεταστικό Κέντρο για τα πανελλαδικά μαθήματα) από το ΠΣ myschool. Με το Δελτίο Εξεταζομένου πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ 2016, θα πρέπει να εφοδιαστούν από τα ΓΕΛ όλοι οι μαθητές της Γ ́ τάξης των Ημερησίων και της Δ ́ τάξης των Εσπερινών Γενικών Λυκείων, καθώς και οι απόφοιτοι προηγούμενων ετών που δήλωσανσυμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΓΕΛ.

Read the rest of this entry »

PostHeaderIcon Το πρόγραμμα των Πανελλαδικών Εξετάσεων 2016

Α. Πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016.

pan2016a-300x225Από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων ανακοινώνεται το πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2016 Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), τόσο με το ΝΕΟ σύστημα, όσο και με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα και πιο αναλυτικά:

– Το πρόγραμμα ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων, με το ΝΕΟ σύστημα

– Το πρόγραμμα ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων και ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα

– Το πρόγραμμα ημερήσιων ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας με το ΝΕΟ σύστημα

– Το πρόγραμμα ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑΛ γενικής παιδείας και ειδικότητας ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ A΄) και ειδικότητας ΕΠΑΛ (ΟΜΑΔΑ Β΄) με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα.

Δελτίο τύπου : Πρόγραμμα Πανελληνίων -2016

Read the rest of this entry »

PostHeaderIcon Διευκρινίσεις για τη διδακτέα – εξεταστέα ύλη των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης

18-03-16mathematicsΔιευκρινίσεις για τη διδακτέα – εξεταστέα ύλη των Μαθηματικών της Γ΄ τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου Ομάδας Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών και Σπουδών Οικονομίας & Πληροφορικής για το σχολικό έτος 2015 – 2016, απέστειλε το Υπουργείο Παιδείας μετά από σχετική εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (πράξη 8/10-03-2016 του Δ.Σ)

ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΓΙΑ  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ  ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ΄ ΗΜΕΡΗΣΙΟΥ ΓΕΛ 2016

PostHeaderIcon H απόφαση για τις Πανελλαδικές του 2016

Εκδόθηκε η απόφαση από το Υπουργείο Παιδείας που ορίζει το πως θα διεξαχθούν οι Πανελλαδικές εξετάσεις για το 2016 ενώ δίνονται όλες οι λεπτομέρειες για την διαγωνιστική διαδικασία.

PostHeaderIcon Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet «ΛΥΣΙΑΣ

lysias3Σας ενημερώνουμε ότι τα Εκπαιδευτήρια Δούκα διοργανώνουν τον 20ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό μέσω Internet «ΛΥΣΙΑΣ»lysias2016 ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (από Δ΄ Δημοτικού μέχρι και Γ΄ Γενικού Λυκείου).
    Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία εγγραφής – συμμετοχής, το χρόνο και τους κανόνες διεξαγωγής, καθώς και τα βραβεία-δώρα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τον δικτυακό τόπο:   http://www.lysiasedu.org/

Translate »