Ιφιγένεια

Visits today: _
    Translate:

Archive for Μάρτιος, 2015

PostHeaderIcon Στις 20 Μαρτίου όλοι οι μαθητές θα μείνουν σε κλειστούς χώρους από τις 10.30-13.00

ILIO
    Την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015, η Σελήνη θα περάσει ακριβώς ανάμεσα στη Γη και τον Ήλιο, προκαλώντας το γνωστό φαινόμενο της έκλειψης Ηλίου.
    Το φαινόμενο θα λάβει χώρα για χρονικό διάστημα περίπου 2 ωρών και συγκεκριμένα από 10.39 πμ έως 12.49 μμ, με το μέγιστο της έκλειψης να συμβαίνει στις 11.43 πμ, οπότε και σχεδόν το 31% του ηλιακού δίσκου θα καλυφθεί από τη Σελήνη.
    Κατά το ανωτέρω διάστημα είναι δυνατόν στις σχολικές μονάδες της χώρας να πραγματοποιηθούν δράσεις σχετικές με το φαινόμενο της ηλιακής έκλειψης. Επιπροσθέτως, σας ενημερώνουμε ότι το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών θα εκπέμπει ζωντανά από τις εγκαταστάσεις του στην Πεντέλη τη μερική έκλειψη Ηλίου στη διαδικτυακή διεύθυνση www.noa.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=679:20-2015&catid=91:solar-eclipse-2015&Itemid=428&lang=el, ώστε κάθε ενδιαφερόμενο σχολείο να μπορεί να την παρακολουθήσει. Θα υπάρχει βίντεο της εικόνας του Ήλιου από ειδικό τηλεσκόπιο, που θα τον παρατηρεί μέσα από ένα ειδικό φίλτρο.

Η  Υπουργική απόφαση   egiklios-eklipsis-hliou

PostHeaderIcon Στις 18 Μαϊου ή έναρξη των Πανελλαδικών εξετάσεων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2015

Η 18η Μαίου θα είναι η πρώτη μέρα που θα διαγωνιστούν οι υποψήφιοι για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση στις Πανελλήνιες εξετάσεις 2015 σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας

Α. Πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2015

Β. Γενικότερος προγραμματισμός για τις διαδικασίες εισαγωγής

Α. Πρόγραμμα των πανελλαδικών εξετάσεων 2015.

α) Στις 13 Μαΐου λήγουν τα μαθήματα του σχολικού έτους 2014-2015 .

PostHeaderIcon Πρώτη η Ελλάδα στον φοιτητικό μαθηματικό διαγωνισμό Seemous 2015

good

Πολλές  διακρίσεις σημείωσαν Έλληνες φοιτητές στην Ετήσια Μαθηματική Ολυμπιάδα   των       χωρών της Νοτιοανατολικής Ευρώπης που πραγματοποιήθηκε στην Οχρίδα.

Το Υπουργείο Παιδείας με δελτία τύπου του έδωσε τα συγχαρητήρια του στον Αθηναγόρα Σκιαδόπουλο που κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στην Ολυμπιάδα Μαθηματικών. Όπως γράφει το Υπουργείο πρόκειται για το αποκορύφωμα μίας σειράς διακρίσεων του Ρόδιου φοιτητή του ΕΜΠ και το υπουργείο τον συγχαίρει θερμά και του εύχεται ολόψυχα λαμπρή σταδιοδρομία και ακόμη σπουδαιότερα επιτεύγματα.

PostHeaderIcon Παγκόσμια ημέρα του π

pigraphicΗ Παγκόσμια Ημέρα της Σταθεράς π απευθύνεται αποκλειστικά σε λάτρεις των Μαθηματικών  και γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 14 Μαρτίου, εξαιτίας κάποιων αριθμητικών συμπτώσεων που συμβαίνουν την ημέρα αυτή. Στην Αμερική, η 14/3 γράφεται ως 3-14, δηλαδή η τιμή της σταθεράς (Π=3,14).

PostHeaderIcon Εξεταστικό σύστημα-γέφυρα για εισαγωγή στα ΑΕΙ

tovima.gr Εξεταστικό σύστημα- γέφυρα για εισαγωγή στα ΑΕΙ

03/11/2015

PostHeaderIcon Εγκύκλιος με τις αλλαγές στις εξετάσεις στο Λύκειο