Archive for 10 Οκτωβρίου, 2012

Πρόταση της επιτροπής αξιολόγησης του εκπαιδευτικού έργου και του έργου του εκπαιδευτικού

Σύμφωνα με πρόσφατο δημοσίευμα του esos.gr η πρόταση που κατέθεσε η επιτροπή για την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου και του έργου του εκπαιδευτικού περιλαμβάνει την εσωτερική αξιολόγηση, την εξωτερική αξιολόγηση και την αυτοαξιολόγηση. Η διαδικασία της αξιολόγησης θα γίνεται ετήσια, περιοδικά και έκτακτα με βασικό σκοπό την βελτίωση και όχι την τιμωρία. Για την αποτίμηση του εκπαιδευτικού έργου και του έργου των εκπαιδευτικών θα λαμβάνονται υπόψη ο ατομικός φάκελος του εκπαιδευτικού, τα τεκμήρια του σχολείου, η παρατήρηση διδασκαλιών και η συνέντευξη.

Ο Διευθυντής του σχολείου θα αξιολογεί το διοικητικό έργο των εκπαιδευτικών στη σχολική μονάδα ενώ το παιδαγωγικό/διδακτικό έργο θα το αξιολογεί ο Σχολικός Σύμβουλος. Επίσης θα λαμβάνονται υπόψη οι ιδιαιτερότητας της σχολικής μονάδας στην οποία υπηρετούν.
Θα υπάρχει η δυνατότητα ένστασης στην αξιολογική κρίση τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τα στελέχη της εκπαίδευσης.
Η ετήσια αξιολόγηση θα συνδεθεί με την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού έργου της σχολικής μονάδας και θα είναι προαιρετική.
Η περιοδική αξιολόγηση θα συνδεθεί με την προαγωγή των εκπαιδευτικών στον επόμενο βαθμό ή με την υποψηφιότητα για την κατάληψη στελέχους στην εκπαίδευση.
Στον επόμενο βαθμό θα προάγονται οι εκπαιδευτικοί που κατά την αξιολόγηση θα κριθούν ως επαρκείς, σύμφωνα με το υπάρχον θεσμικό πλαίσιο.
Όσοι εκπαιδευτικοί χαρακτηριστούν πολύ καλοί ή εξαιρετικοί θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν αυτόν τον βαθμό-χαρακτηρισμό ως επιπλέον προσόν για την διεκδίκηση θέσης στελέχους.
Για τους εκπαιδευτικούς που για οποιοδήποτε λόγο υπάρχει το ερώτημα της ανεπάρκειας (για παράδειγμα υπάρχουν διαμαρτυρίες γονέων ότι δεν αποδίδει στην τάξη) θα γίνεται έκτακτη αξιολόγηση.
Επίσης σύμφωνα με πληροφορίες όσοι εκπαιδευτικοί κριθούν ανεπαρκείς θα υποχρεώνονται σε μετάταξη σε διοικητική υπηρεσία του υπουργείου Παιδείας ή άλλου υπουργείου.
Το υπουργείο ιδρύει Ανεξάρτητη Δημόσια Αρχή Διασφάλισης της Ποιότητας στην Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ) η οποία θα εποπτεύει τη διαδικασία της αξιολόγησης σε όλη την Ελλάδα.
Η Επιτροπή προτείνει επίσης τη δημιουργία Δικτύου Πληροφόρησης της ΑΕΕ, το οποίο θα λειτουργεί σε πανελλαδικό επίπεδο, το οποίο θα επεξεργάζεται τα δεδομένα των σχολικών μονάδων, την υποστήριξη των Σχολικών Συμβούλων και την άμεση διαρκή ενημέρωση του υπουργείου Παιδείας σε κεντρικό επίπεδο.
Προτείνεται τριετής δοκιμαστική εφαρμογή του νέου συστήματος αξιολόγησης, κάτι όμως που ενδεχομένως να μην γίνει αποδεκτό, δεδομένου ότι η «τρόικα» ζητά άμεση αξιολόγηση του εκπαιδευτικού προσωπικού. (πηγή esos.gr)

Η απάντηση του Υπουργείου στο δημοσίευμα του esos εΔώ.

Οκτώβριος 2012