Ανοιχτή επιστολή προς συναδέλφους. Απάντηση στους γυμναστές του 24μηνου και ΑΣΕΠ, του Μανώλη Γούναρη

Κοινοποίηση:

Υπουργείο εσωτερικών

Υπουργείο Παιδείας, τμήμα διορισμών

Γενικό Γραμματέα Υπουργείο Παιδείας

Γραφείο Υφυπουργού κας  Χριστοφυλοπούλου

Με μεγάλη μου έκπληξη εγώ και πολλοί συνάδελφοι  μου όταν διαβάσαμε την ανακοίνωση του σωματείου 24 και βάσης του ΑΣΕΠ, όπου, προφανώς εμπρός στην απογοήτευσή τους  από την τελευταία τους χρονιά στην μεταβατική περίοδο, δεν δίστασαν να διαβάλουν όλη την εκπαιδευτική κοινότητα και ιδίως αυτούς που δεν έχουν την βάση του ΑΣΕΠ, τους οποίους ουσιαστικά τους θεωρούν σκάρτους, ανίκανους και υποδεέστερους από τους εαυτούς τους. Οι κύριοι της βάσης του ΑΣΕΠ με 24 μήνες προϋπηρεσίας δίνοντας ένα ρεσιτάλ αντισυναδελφικής στάσης,  φτάνουν με την αψυχολόγητη επιστολή τους στο σημείο να απειλούν με δικαστικές προσφυγές όλους όσους από εμάς έχουμε πάνω από 24 μήνες χωρίς τη παλιά βάση  του ΑΣΕΠ και που στην εφαρμογή του νέου νομοσχεδίου, θα μας δοθεί μια νέα βάση προκειμένου να ελπίζουμε σε κάτι καλύτερο, προσθέτοντας την προϋπηρεσία μας και ότι άλλο προσόν διαθέτουμε.  Η μη ένταξή μας στο 30μηνο καλύφτηκε αν μέρει με την ελπίδα ότι θα μας δοθεί με την εφαρμογή του νέου νόμου μια νέα βάση. Και αυτό ήταν το λιγότερο που θα μπορούσε κάνει το υπουργείο για κάποιον που έχει από 24, μέχρι και πάνω από  40 και μήνες προϋπηρεσίας και δεν έχει διοριστεί.
Οι κύριοι λοιπόν αυτοί δίχως να ντρέπονται καθόλου και εμπρός στον πανικό τους, θεωρούν ότι όλοι όσοι δεν έχουμε την παλαιά βάση του ΑΣΕΠ είμαστε κάτι σαν υπόδικοι υπονοώντας ότι εργαστήκαμε για πάνω από 40 μήνες με ύπουλα μέσα.
Στην εποχή της απαξίωσης του μαθήματός μας,  αντί να είμαστε όλοι ενωμένοι και να διεκδικούμε τα αυτονόητα (οργανικά κι όχι λειτουργικά κενά του μαθήματός μας) βγάζουμε  μόνοι μας τα μάτια μας.
Στη χώρα με τα πιο παχύσαρκα παιδιά, που ο παιδικός διαβήτης οργιάζει, τα δημόσια γυμναστήρια και κολυμβητήρια παραμένουν κλειστά λόγω οικονομικής κρίσης. Σκοπός μας θα ήταν η σωτηρία των παιδιών- μαθητών μέσα από το σχολικό αθλητισμό ο οποίος, όμως, όπως ξέρουμε δεν υπάρχει πια.

Όλοι γνωρίζουμε πώς έγινε η ρύθμιση του 24μηνου με βάση του Α.Σ.Ε.Π. οπότε ας μην τρώμε τις σάρκες μας με αντιπαραθέσεις και δικαστικές διαμάχες που μόνο τη Φυσική Αγωγή πλήττουν.

Με τιμή

Γούναρης Μανώλης