ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΓΙΑΡΟΣΛΑΒΟΥ ΚΑΙ ΡΟΣΤΟΒΟΥ

    Διεύθυνση: ul. Bogojavlenskaja pl. 14, 150000 Jaroslavl, ROSSIJA.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΡΩΣΙΑΣ

Φιλάρετος Ντροζντώφ 26 Σεπτεμβρίου 1820-3 Ιουλίου 1821 Από Τβερ Εις Μόσχας 1782-1867
Συμεών Κρυλώφ 3 Ιουλίου 1821-28 Μαρτίου 1824 Από Τβερ Σχολάζων 1777-1824
Αβραάμ Σουμίλιν 7 Μαΐου 1824-3 Σεπτεμβρίου 1836 Από Αστραχανίου Σχολάζων 1761-1844
Φιλάρετος Αμφιτεάτρωφ 19 Σεπτεμβρίου 1836-18 Απριλίου 1837 Από Καζάν Εις Κιέβου 1779-1857
Ευγένιος Καζάντσεφ 8 Μαΐου 1837-16 Δεκεμβρίου 1853 Από Ριαζάν Σχολάζων 1778-1871
Νείλος Ισάκοβιτς 24 Δεκεμβρίου 1853-21 Ιουνίου 1874 Από Ιρκούτσκ Κοίμηση 1799-1874
Δημήτριος Μουρετώφ 2 Οκτωβρίου 1874-26 Απριλίου 1876 Από Χερσώνος Εις Βολυνίας 1811-1883
Λεωνίδας Κρασνοπεφκώφ 15 Μαΐου 1876-15 Δεκεμβρίου 1876 Από Δημητρώβου Κοίμηση 1817-1876
Ιωνάθαν Ρουντνέφ 28 Φεβρουαρίου 1877-26 Νοεμβρίου 1903 Από Ολονέτς Σχολάζων 1816-1906
Σέργιος Λάνιν 5 Δεκεμβρίου 1903-5 Αυγούστου 1904 Από Πσκώβου Κοίμηση 1852-1904
Ιάκωβος Πιατνίτσκη 12 Αυγούστου 1904-25 Ιανουαρίου 1907 Από Κισινιώβου Εις Σιμπίρσκ 1844-1922
Τύχων Μπελάβιν 25 Ιανουαρίου 1907-22 Δεκεμβρίου 1913 Από Αλεουτίων Εις Λιθουανίας 1865-1925
Αγαθάγγελος Πρεομπραζένσκη 22 Δεκεμβρίου 1913-16 Οκτωβρίου 1928 Από Λιθουανίας Κοίμηση 1854-1928
Τοποτηρητής ο Τσερνιιγόβου Παχώμιος 1928     1876-1937
Παύλος Μπορισόβσκη 3 Φεβρουαρίου 1929-6 Οκτωβρίου 1938 Από Βιάτκας Κοίμηση 1867-1938
Περίοδος χηρείας 1938-1942      
Ιωάννης Σοκόλωφ 14 Αυγούστου 1942-12 Φεβρουαρίου 1944 Από Ουλιανώβου Εις Κιέβου 1877-1968
Αλέξιος Σεργκέγεφ 26 Μαΐου 1944-13 Ιανουαρίου 1947 Από Ριαζάν Εις Κούρσκ 1899-1968
Δημήτριος Γκραντουσώφ 13 Ιανουαρίου 1947-31 Ιουλίου 1954 Από Ριαζάν Σχολάζων 1881-1956
Τοποτηρητής ο Βερολίνου Βόρις 31 Ιουλίου 1954-11 Νοεμβρίου 1954     1906-1965
Τοποτηρητής ο Ούγκλιτς Ησαΐας 28 Νοεμβρίου 1954-21 Οκτωβρίου 1960     1882-1960
Τοποτηρητής ο Ποδόλσκ Νικόδημος 21 Οκτωβρίου 1960-23 Νοεμβρίου 1960     1929-1978
Νικόδημος Ροτώφ 23 Νοεμβρίου 1960-3 Αυγούστου 1963 Από Ποδόλσκ Εις Μίνσκ 1929-1978
Λεωνίδας Πολιακώφ 5 Αυγούστου 1963-20 Μαΐου 1964 Από Μοζάισκ Εις Πέρμης 1913-1990
Σέργιος Λάριν 20 Μαΐου 1964-12 Σεπτεμβρίου 1967 Από Βερολίνου Κοίμηση 1908-1967
Ιωάννης Βέντλαντ 7 Οκτωβρίου 1967-26 Δεκεμβρίου 1984 Από Νέας Υόρκης Σχολάζων 1909-1989
Πλάτων Ουντοβένκο 26 Δεκεμβρίου 1984-1 Νοεμβρίου 1993 Από Σβερδλόβου Εις Αργεντινής γεν. 1940
Μιχαίας Χαρχάρωφ 17 Δεκεμβρίου 1993-7 Οκτωβρίου 2002 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1921-2005
Κύριλλος Νακονέτσνη 7 Οκτωβρίου 2002-27 Ιουλίου 2011 Από Τούλας Εις Αικατερινβούργου γεν. 1961
Παντελεήμων Ντολγκανώφ 27 Ιουλίου 2011-26 Δεκεμβρίου 2019 Από Ροστόβου Σχολάζων γεν. 1941
Βαδίμ Λαζέμπνυ 26 Δεκεμβρίου 2019-σήμερα Από Ιρκούτσκ   γεν. 1954
         

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 13 Μαΐου 2024.