«Το Αλφαβητάρι του Μουσείου»

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε στην Α΄ Δημοτικού στο 92ο Δημοτικό Σχολείο Θεσ/νίκης 2014-15.

Δασκάλα:   Σιούρλα Πολύμνια

Ένα αλφαβητάρι διαφορετικό, ξεχωριστό και ιδιαίτερα ενδιαφέρον, δημιουργήθηκε για τις ανάγκες του προγράμματος του δικτύου πολιτιστικής εκπαίδευσης ?Παιχνίδια με κλικ, χρώματα και νότες?. (Η βασική ιδέα του δικτύου ήταν η διαπραγμάτευση ενός θέματος μέσα από τέσσερις τέχνες ?θέατρο, φωτογραφία, εικαστικά και μουσική).

Στο αλφαβητάρι αυτό, για κάθε γράμμα της αλφαβήτας επιλέχτηκε ένα ή περισσότερα έκθεμα/τα του Αρχαιολογικού Μουσείου Θεσσαλονίκης. Η επιλογή των εκθεμάτων πραγματοποιήθηκε με άξονα την καθημερινή ζωή των παιδιών στην αρχαία Ελλάδα, δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στο παιχνίδι και στην εκπαίδευση. Η ιδέα βασίστηκε σε αντίστοιχη της συναδέλφου Μαρίας Λαμπρίδου, «Της Φίλας το αλφαβητάρι» (Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας) http://prwtakia.blogspot.gr/2012/10/blog-post_27.html
Οι μαθητές/τριες ερεύνησαν, γνώρισαν και κατανόησαν την καθημερινή ζωή των παιδιών στην αρχαία Ελλάδα και βίωσαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης ως χώρο άτυπης εκπαίδευσης.