logo-epinoisi

Το Μαγικό Φίλτρο είναι ένα μαθησιακό ψηφιακό παιχνίδι περιπέτειας για μαθητές με ήπια νοητική καθυστέρηση το οποίο αναπτύχθηκε από το Εργαστήριο Νέων Τεχνολογιών στην Επικοινωνία, την Εκπαίδευση και τα ΜΜΕ του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο του έργου ΕΠΕΑΕΚ ΕΠΙΝΟΗΣΗ (Επιστημονικά Υπεύθυνος Καθηγητής Μιχάλης Μεϊμάρης).

Στην ομάδα σχεδιασμού και ανάπτυξης του παιχνιδιού συμμετείχαν 15 ερευνητές από διαφορετικές ειδικότητες όπως η σχεδίαση και ανάπτυξη διαδραστικών εφαρμογών, το κινούμενο σχέδιο και τα γραφικά με χρήση υπολογιστή, οι παιδαγωγικές επιστήμες, η ειδική αγωγή, η ψυχολογία και οι σπουδές επικοινωνίας.

Δεν πρόκειται για ένα παιχνίδι με μοναδικό ήρωα-πρωταγωνιστή, αντίθετα υπάρχει μια ολόκληρη ομάδα χαρακτήρων οι οποίοι στο πλαίσιο του παιχνιδιού βοηθούν ο ένας τον άλλον. Το παιχνίδι αποτελείται από τέσσερα επεισόδια, περιλαμβάνει αφηγηματικές σκηνές και περίπου 20 επιμέρους παιχνίδια σχετικά με τα μαθηματικά, τη γλώσσα, τις κοινωνικές και επικοινωνιακές δεξιότητες και τις δεξιότητες καθημερινής ζωής.

Κάθε επεισόδιο έχει σχεδιαστεί με αυτόνομη λογική ενώ η δομή του παιχνιδιού δεν είναι δεσμευτική για τον παίκτη, ο οποίος μπορεί να εισέλθει και να αποχωρήσει ανά πάσα στιγμή από κάθε επεισόδιο χωρίς προκαθορισμένη σειρά, καθώς και να παρακάμψει τις αφηγηματικές σκηνές ή τα επιμέρους παιχνίδια. Τα επιμέρους παιχνίδια που αφορούν τη γλώσσα και τα μαθηματικά είναι διαθέσιμα και ως μεμονωμένες εφαρμογές, έξω από την αφηγηματική δράση του συνολικού παιχνιδιού, καθώς και σε παραμετρικές εκδόσεις που δίνουν τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να αλλάζουν δυναμικά το περιεχόμενό τους.

Η πρώτη λειτουργική έκδοση του παιχνιδιού αξιολογήθηκε κατά την περίοδο Οκτωβρίου-Νοεμβρίου 2008 από 200 επιμορφούμενους εκπαιδευτικούς και περισσότερους από 500 μαθητές Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης οι οποίοι συμμετείχαν στο έργο ΕΠΙΝΟΗΣΗ, με εξαιρετικά θετικά αποτελέσματα και προτάσεις βελτίωσης οι οποίες ενσωματώθηκαν στην τελική έκδοση (Μάρτιος 2009). Τον Ιούνιο 2009 το παιχνίδι Μαγικό Φίλτρο βραβεύτηκε σε ευρωπαϊκό επίπεδο με τη διάκριση Comenius Edumedia Medaille.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το έργο ΕΠΙΝΟΗΣΗ μπορείτε να επισκεφθείτε τον ιστοχώρο

Το παιχνίδι Μαγικό Φίλτρο είναι ελεύθερα διαθέσιμο σε κάθε ενδιαφερόμενο στη διεύθυνση