ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΓΕΙΟΓΡΑΦΙΑ
Αρχαϊκή Αγγειογραφία, Ερυθρόμορφη

Ζωγράφος του Κλωβού, Σκηνές σχολικής ζωής, Κώμος

Κύλικα ύψος 9 εκ., διάμετρος 23 εκ., περίπου 490-480 π.Χ., Παρίσι, Μουσείο του Λούβρου G 318

Στο μετάλλιο του αγγείου εικονίζεται σκηνή κώμου με νέο που κρατά ραβδί και κατευθύνεται προς σκύφο που βρίσκεται στο έδαφος.

Η εξωτερική όψη διακοσμείται με σκηνές από τη σχολική ζωή. Στο κέντρο της α' πλευρά κάθεται γενειοφόρος άντρας που κοιτά προς τον θεατή, μια αρκετά σπάνια στάση. Πίσω του ένας νέος κρατά στα χέρια του κάποιο όργανο που θυμίζει τον σημερινό διαβήτη. Στη β' πλευρά κάθεται στο κέντρο ένας νέος, μπροστά του άλλος ένας και πίσω του τρίτος που φέρει στην πλάτη του συβήνη (θήκη για τους αυλούς). Αριστερά εικονίζεται κίονας.

Ζωγράφος του Κλωβού

Classical Art Research Centre and the Beazley Archive δεσμός Παρίσι, Μουσείο του Λούβρου δεσμός