Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ρούσε (Τσερβένου) κύριος Ναούμ. (γεν. 1968).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Ναούμ Αντώνωφ Δημητρώφ γεννήθηκε στις 19 Οκτωβρίου 1968 στην Βάρνα. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Σόφιας το 1994. Στις 22 Δεκεμβρίου 1990 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Βρανίτσης Γεράσιμο στην Ιερά Μονή Αγίων Πέτρου και Παύλου στο χωριό Ζλατάρ κοντά στο Σούμεν (Σούμλα). Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 από τον Μητροπολίτη Βάρνης και Πρεσλάβας Κύριλλο και Πρεσβύτερος στις 27 Ιουλίου 1992 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Μητρόπολη Βάρνης (1992-2004) και ως Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας (2004-2014). Στις 20 Δεκεμβρίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Μαρτίου 2007 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Αγίου Αλεξάνδρου Νέφσκυ Σόφιας τιτουλάριος Επίσκοπος Στοβίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Βουλγαρίας Μάξιμος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βράτζης Καλλίνικο, Σηλύμνου Ιωαννίκιο, Βιδινίου Δομητιανό, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Μεγάλου Τυρνόβου Γρηγόριο, Νευροκοπίου Ναθαναήλ, Πλεύνης Ιγνάτιο, Λοβτσού Γαβριήλ, Δοροστόλου Ιλαρίωνα, Φιλιππουπόλεως Νικόλαο και τους Επισκόπους Αδριανουπόλεως Ευλόγιο, Ντεβόλσκι Θεοδόσιο και Μαρκιανουπόλεως Κωνσταντίνο. Στις 23 Μαρτίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Ρούσε (Τσερβένου).

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.