Χειροτονηθέντες Αρχιερείς κατά το 2008

ΕΤΟΣ 2008

Χειροτονηθέντες Αρχιερείς

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χονγκ Κονγκ κύριος Νεκτάριος. 20-01-2008.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Δραγοβιτίας κύριος Δανιήλ. 20-01-2008.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Τριανταφύλλου Νικόλωφ γεννήθηκε στις 2 Μαρτίου 1972 στο Σμόλεν. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Σόφιας το 2002. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Αυγούστου 1999 και Πρεσβύτερος στις 27 Νοεμβρίου 2004. Την 1 Ιουνίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Ιανουαρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Δραγοβιτίας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Νευροκοπίου. Διετέλεσε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου στο Χατζηδίμοβο. Στις 15 Ιουνίου 2010 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αμερικής. Στις 4 Φεβρουαρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Βιδινίου.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρετσίτσης κύριος Λεωνίδας. 12-02-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Θεοδόσιος Φιλ γεννήθηκε στις 2 Σεπτεμβρίου 1960 στο Νιεστερόβτσι, της Επαρχίας Ντούναβετσκ, του Νομού Χμιελνικίου της Ουκρανίας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1989. Στις 8 Μαρτίου 1987 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Μαρτίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιουλίου 1987. Το 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 12 Φεβρουαρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρετσίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Γομέλ. Στις 7 Ιουνίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Τουρώβου και Μοζύρ.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αβύδου κύριος Κύριλλος. 24-02-2008.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως κύριος Κυπριανός. 03-03-2008.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Κυπριανός Ογκνιάν γεννήθηκε στις 8 Μαρτίου 1976 στο Καζανλάκ. Την 1 Σεπτεμβρίου 1996 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Ρίλας από τον Επίσκοπο Δραγοβιτίας Ιωάννη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 14 Σεπτεμβρίου 1996. Υπηρέτησε ως Ηγούμενος διαφόρων Μονών και ως Πρωτοσύγκελος των Μητροπόλεων Βράτζης και Αμερικής. Στις 31 Αυγούστου 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Μαρτίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τραϊανουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Βράτζης. Στις 11 Δεκεμβρίου 2016 εξελέγη Μητροπολίτης Στάρας Ζαγόρας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αγαθονικείας κύριος Βόρις. 22-03-2008.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Ιβάνωφ Ντομπρέφ γεννήθηκε στις 10 Μαρτίου 1953 στο Ρούσε. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας. Στις 30 Οκτωβρίου 1989 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 9 Νοεμβρίου 1989 στην Πρεσλάβα και Πρεσβύτερος στις 24 Δεκεμβρίου 1989 στην Βάρνα. Στις 18 Αυγούστου 1994 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Μητρόπολη Λοβτσού (1989-1991), ως Προϊστάμενος του Μετοχίου του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στην Μόσχα (1991-2001), ως Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου (2001-2004) και ως Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου (2004-2008). Στις 22 Μαρτίου 2008 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Μπατσκόβου τιτουλάριος Επίσκοπος Αγαθονικείας παραμένοντας Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Βράτζης Καλλίνικος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βιδινίου Δομητιανό, Σηλύμνου Ιωαννίκιο, Ρούσε Νεόφυτο, Πλεύνης Ιγνάτιο, Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας Κύριλλο, Φιλιππουπόλεως Νικόλαο και τον Επίσκοπο Βελίκης Σιών. Ήταν υποψήφιος για τη θέση του Μητροπολίτη Βάρνης και Μεγάλης Πρεσλάβας τον Δεκέμβριο του 2013 όμως η υποψηφιότητά του ακυρώθηκε καθώς υπήρξαν σεξουαλικού περιεχομένου καταγγελίες εναντίον του. Στις 19 Φεβρουαρίου 2014 παύθηκε από Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπατσκόβου και τέθηκε σε αργία μέχρι την οριστική εκδίκαση της υπόθεσής του. Ως τόπος διαμονής του ορίστηκε η Ιερά Μονή Ρίλας.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σατούρας κύριος Νικόδημος. 23-03-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Γιούρι Βαλέρεβιτς Τσιμπίσωφ γεννήθηκε στις 30 Δεκεμβρίου 1969 στο Παυλώφσκ του Νομού Μόσχας. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2000. Στις 24 Δεκεμβρίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Σαρατώβου και Βόλσκ Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1998. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Σαρατώβου (1998-1999) και Μόσχας (1999-2008). Στις 9 Μαρτίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Μαρτίου 2008, χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σατούρας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βλαδίμηρο, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπρονίτσης Αμβρόσιο και Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Αρίσταρχο. Στις 31 Μαρτίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας. Στις 30 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιενεσέη και Νορίλσκ. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Στις 8 Ιουνίου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Σιβηρίας και Μπερδίνσκ.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κωνσταντίας κύριος Αντώνιος. 23-03-2008.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Αντώνιος Μιχάλεφ γεννήθηκε στις 17 Ιανουαρίου 1978 στην Στάρα Ζαγόρα. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Οκτωβρίου 2002 και Πρεσβύτερος στις 17 Ιανουαρίου 2003. Στις 17 Νοεμβρίου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Στις 23 Μαρτίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κωνσταντίας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Φιλιππουπόλεως. Στις 14 Ιουνίου 2010 τοποθετήθηκε Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης. Στις 27 Οκτωβρίου 2013 εξελέγη Μητροπολίτης Δυτικής και Κεντρώας Ευρώπης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μεσαορίας κύριος Γρηγόριος. 30-03-2008.
(Εκκλησία της Κύπρου).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Προβάτας κύριος Ιγνάτιος. 06-04-2008.
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

    Ο Ιγνάτιος Καραγκόζωφ γεννήθηκε στο Σλίβεν στις 11 Ιουλίου 1972. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Μεγάλου Τυρνόβου το 1998. Στις 22 Σεπτεμβρίου 1998 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Νοεμβρίου 1998 από τον Μητροπολίτη Σλίβεν Ιωαννίκιο και Πρεσβύτερος στις 20 Δεκεμβρίου 1998. Στις 8 Σεπτεμβρίου 2001 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Σλίβεν (1998-2004) και ως αντιπρόσωπος του Πατριαρχείου Βουλγαρίας στη Μόσχα (2004-2008). Στις 6 Απριλίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Προβάτας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Σλίβεν.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Μιχαήλ. 20-04-2008.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο κατά κόσμον Μαρισέλ Φιλήμων γεννήθηκε στις 25 Ιανουαρίου 1964 στην περιοχή του Γαλατσίου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Απριλίου 1987 από τον Επίσκοπο Αρτζεσάνου Καλλίνικο και Πρεσβύτερος στις 11 Σεπτεμβρίου 1988. Στις 9 Ιουνίου 1993 ανακηρύχθηκε διδάκτωρ της Θεολογικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης ενώ παράλληλα παρακολούθησε μαθήματα στο Τμήμα Φιλολογίας του ίδιου Πανεπιστημίου. Στις 22 Ιανουαρίου 1995 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Απριλίου 2004 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βορείου Ευρώπης κύριος Μακάριος. 02-05-2008.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Μκάριος Ντραγκόι γεννήθηκε στην πόλη Caianu-Mic της περιοχής Βιστρίτας - Νασάουντ στις 9 Μαΐου 1977. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή του Κλούζ - Ναπόκα το 2000. Στις 23 Ιουνίου 2003 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Ιουνίου 2003 από τον Αρχιεπίσκοπο Άλβας Ιούλιας Ανδρέα και Πρεσβύτερος στις 6 Ιανουαρίου 2004 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Στις 2 Μαΐου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Βορείου Ευρώπης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Παμφίλου κύριος Δανιήλ. 10-05-2008.
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ουμάν και Ζβενιγκορόδου κύριος Αντώνιος. 18-05-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ανατόλιεβιτς Μπόροβικ γεννήθηκε στις 30 Μαρτίου 1968 στο Λουμπνύ της περιοχής Πολτάβας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Δεκεμβρίου 1990 και Πρεσβύτερος στις 29 Αυγούστου 1993. Στις 7 Ιανουαρίου 2000 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2001. Στις 18 Μαΐου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουμάν και Ζβενιγκορόδου. Στις 11 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Επίσκοπος Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου. Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 εξέπεσε του θρόνου. Στις 16 Σεπτεμβρίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ούγκλιας, Βικάριος της Επισκοπής Χούστ. Στις 3 Απριλίου 2019 παύθηκε.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ισπανίας και Πορτογαλίας κύριος Τιμόθεος. 25-05-2008.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Τιμόθεος Λαουράν γεννήθηκε στις 12 Απριλίου 1975 στο Σάτου Μάρε. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της πόλεως Κλούζ Ναπόκα το 1997. Στις 24 Μαρτίου 1998 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 25 Μαρτίου 1998 και Πρεσβύτερος στις 14 Ιουνίου 1998. Στις 25 Μαΐου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ισπανίας και Πορτογαλίας.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ορέλ και Λίβνι κύριος Ιερώνυμος. 02-06-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Ανατόλιεβιτς Τσερνίσωφ γεννήθηκε στις 12 Ιουλίου 1966 στο Βορονέζ. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1990. Το 2003 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2006. Στις 2 Ιουνίου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Ορέλ και Λίβνι. Την χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βλαδίμηρο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη, Ορεχώβου Ζουέβου, Αλέξιο, Τιρασπόλεως Ιουστινιανό και τους Επισκόπους Κρασνογκόρσκ Σάββα, Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Λιουμπερτσή Βενιαμίν, Μπρονίτσης Αμβρόσιο και Σατούρας Νικόδημο. Στις 27 Μαΐου 2009 παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καράκας κύριος Ιωάννης. 21-06-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Πέτρος Μπέρζινς γεννήθηκε στην Κούμα της Αυστραλίας στις 16 Μαρτίου 1957. Σπούδασε κλασική Φιλολογία στην Αυστραλία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Απριλίου 1987 και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 1987. Στις 21 Ιουνίου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Καράκας και του ανατέθηκε η διοίκηση των ενοριών της Ρωσικής Ορθοδόξου Εκκλησίας της Διασποράς στη Νότιο Αμερική.

 

 

 

 

 


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λευκάδος και Ιθάκης κύριος Θεόφιλος. 27-06-2008.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Θηβών και Λεβαδείας κύριος Γεώργιος. 28-06-2008.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Παροναξίας κύριος Καλλίνικος. 30-06-2008.
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου κύριος Ανδρέας. 15-08-2008.
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

    Ο Ανδρέας Μολντοβάν γεννήθηκε στις 22 Νοεμβρίου 1967 στο Τσέτανι του Μούρες. Στις 19 Ιουλίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Ιουλίου 1990 από τον Μητροπολίτη Τρανσυλβανίας Αντώνιο και Πρεσβύτερος στις 21 Νοεμβρίου 1990 από τον Αρχιεπίσκοπο Άλβας Ιούλιας Ανδρέα. Στις 29 Αυγούστου 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή Βουκουρεστίου το 2000. Υπηρέτησε ως Εφημέριος και Αρχιερατικός Επίτροπος στην Επισκοπή Κοβάσνας. Στις 15 Αυγούστου 2008 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Μπαντσοβεάνου τιτουλάριος Επίσκοπος Φαγκαρασάνου, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Σιμπίου. Στις 5 Φεβρουαρίου 2015 εξελέγη Επίσκοπος Κοβάσνας και Χαργκίτας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σηάτλ κύριος Θεοδόσιος. 07-09-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Θεοδόσιος Ιβατσένκο γεννήθηκε στις 8 Ιουνίου 1964. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σηάτλ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αγίου Φραγκίσκου της Ορθοδόξου Ρωσικής Εκκλησίας της Διασποράς.

 

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσουρτάβης κύριος Ιωάννης. 14-09-2008.
(Πατριαρχείο Γεωργίας).

    Ο κατά κόσμον Γκούραμ Γεωργίου Γκαμρεκέλι γεννήθηκε στην Τιφλίδα στις 28 Οκτωβρίου 1946. Αποφοίτησε από την Θεολογική Σχολή της Μετσχέτης το 1988. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Αυγούστου 1987 και Πρεσβύτερος στις 24 Απριλίου 1988. Στις 14 Σεπτεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τσουρτάβης. Στις 7 Μαΐου 2010 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ρουστάβης. Στις 27 Ιουνίου 2010 προήχθη  σε Αρχιεπίσκοπο και στις 29 Αυγούστου 2011 σε Μητροπολίτη. Στις 31 Οκτωβρίου 2019 εξελέγη Μητροπολίτης Κουταΐδος Γαενάτης.

 

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αρσινόης κύριος Νεκτάριος. 14-09-2008.
(Εκκλησία της Κύπρου).

Βιογραφικό σημείωμα.


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βασιλικώβου κύριος Παντελεήμων. 24-09-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Βασίλειος Δημητρίεβιτς Ποβόροζνιουκ γεννήθηκε στις 24 Αυγούστου 1973 στο χωριό Μπούμπνοφκα της Επαρχίας Γαϊσινσκώβου του Νομού Βιννίτσης. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2002. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 2002 και Πρεσβύτερος στις 12 Ιουλίου 2003. Στις 4 Απριλίου 2003 εκάρη μοναχός. Στις 24 Αυγούστου 2007 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 24 Σεπτεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βασιλικώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 20 Δεκεμβρίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ. Στις 5 Ιανουαρίου 2013 παραιτήθηκε και την ίδια ημέρα εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ροβένκι και Σβερδλόβου. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 25 Ιουνίου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φορτ Γουόρθ κύριος Ιωνάς. 01-11-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας-Μετροπόλια).

    Ο κατά κόσμον Ιάκωβος Παφχάουζεν γεννήθηκε στο Σικάγο στις 20 Οκτωβρίου 1959. Προερχόμενος από Αγγλικανική οικογένεια προσήλθε στην Ορθοδοξία το 1978. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Αγίου Βλαδιμήρου Νέας Υόρκης το 1985. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1994. Την Άνοιξη του 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Φορτ Γουόρθ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ντάλας. Την χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Ντάλας και Νοτίου Αμερικής Δημήτριος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Φιλαδελφείας και Ανατολικής Πενσυλβανίας Τύχωνα, Αγίου Φραγκίσκου και Δυτικής Αμερικής Βενιαμίν και Μεξικού Αλέξιο. Στις 12 Νοεμβρίου 2008 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Βασιγκτώνος και Μητροπολίτης Αμερικής και Καναδά. Στις 9 Ιουλίου 2012 παραιτήθηκε. Στις 11 Ιουνίου 2015 υπήχθη στη δικαιοδοσία της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία.

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γκοροντνίτσης κύριος Αλέξανδρος. 16-11-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

      Ο κατά κόσμον Βασίλειος Κωνσταντίνοβιτς Νέστερτσουκ γεννήθηκε στο χωριό Ίλιμκα της Επαρχίας Όβρουτς του Νομού Ζιτόμιρ της Ουκρανίας στις 11 Νοεμβρίου 1950. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Σεπτεμβρίου 1973 από τον Μητροπολίτη Οδησσού και Χερσώνος Σέργιο και Πρεσβύτερος την 1 Σεπτεμβρίου 1974 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Το 1986 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γκοροντνίτσης, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κιέβου. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Όβρουτς και Κοροστέν Βησσαρίωνα, Σαράνσκι και Πολεσίας Ανατόλιο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο, Ιζγιομσκόβου Ονούφριο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλσκι Νικόδημο, Νιέζιν και Πριλούκσκη Ειρηναίο, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Παντελήμονα, Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη Ευλόγιο, Κάχοβκας και Μπερισλάβου Ιωάσαφ, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο, Μουκατσέβου και Ούζγκοροδ Θεόδωρο και Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο. Στις 24 Μαρτίου 2012 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Βόλνιας κύριος Ιωσήφ. 18-11-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Αλέξιος Μασλένικωφ γεννήθηκε στις 3 Νοεμβρίου 1978 στο χωριό Σλομπότζεγια της Μολδαβίας. Το 1992 η οικογένειά του μετακόμισε στην Ουκρανία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Μαρτίου 1996 από τον Επίσκοπο Ζαπορόγκ και Μελιτοπόλεως Βασίλειο και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1997. Στις 18 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βόλνιας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζαπορόγκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μπελγορόδου και Στάρυ Οσκόλ Ιωάννη, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Μπερδιάνσκ και Παραθαλασσίας Ελισαίο, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 14 Απριλίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Ζαπορόγκ και Μελιτοπόλεως. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος Κονοτόπου και Γλουχώβου. Στις 20 Ιουλίου 2012 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιάμπολ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κονοτόπου. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπή Ρομνή και Μπουρίν. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τζανκόη και Ροζντολνένσκ κύριος Νεκτάριος. 20-11-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάγιεβιτς Φρολώφ γεννήθηκε στις 17 Ιουλίου 1961 στο Λιούμποτιν του Νομού Χαρκόβου της Ουκρανίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 19 Απριλίου 1984 και Πρεσβύτερος στις 21 Απριλίου 1984. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1999. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Βολυνίας, Αγίας Πετρουπόλεως, Κούρσκ (1986-2000) και Ροβνό (2000-2008). Στις 7 Απριλίου 2008 εκάρη μοναχός. Στις 6 Νοεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 20 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τζανκόη και Ροζντολνένσκ. Την χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Συμφεροπόλεως και Κριμαίας Λάζαρο, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Ζιτόμιρ και Νόβογραδ Βολυνίας Γεώργιο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη και τους Επισκόπους Ιβανοφρανκόβου και Κολόμνας Παντελεήμονα, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και Βασιλικώβου Παντελεήμονα. Στις 9 Ιουλίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ντουμπνόβσκη, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ροβνό. Στις 19 Ιουνίου 2014 παραιτήθηκε. Στις 25 Ιουλίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ταλντυκοργκάν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Αστάνας.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη κύριος Βλαδίμηρος. 22-11-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Στάνισλαβ Νικολάγιεβιτς Οράτσεφ γεννήθηκε στις 8 Σεπτεμβρίου 1973 στο Λουγκάνσκ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Απριλίου 1992 και Πρεσβύτερος στις 7 Ιανουαρίου 1994. Αποφοίτησε από την Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2003. Στις 17 Νοεμβρίου 1996 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Γραμματέας και Εφημέριος στην Επισκοπή Λουγκάνσκ. Στις 22 Νοεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Κρεμεντσούγκ και Λουμπένσκη. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Οδησσού και Ισμαήλ Αγαθάγγελο, Λουγκάνσκ και Αλτσέφσκ Ιωαννίκιο, Δονέτσκ και Μαριουπόλεως Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ροβνό και Οστρόγκ Βαρθολομαίο, Βισγορόδου Παύλο, Μπελοτσερκώβου και Μπογουσλάβου Μητροφάνη, Μπορισπόλεως Αντώνιο και τους Επισκόπους Ντρούτσκη Πέτρο, Βορείου Δονέτσκ και Σταρομπέλσκ Αγάπιο, Γκορλόφκας και Σλαβιάνσκ Μητροφάνη, Μακαρώβου Ιλαρίωνα, Σουμύ και Αχτύρκας Ευλόγιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο, Αλεξανδρείας και Σβιτλοβοδσκόβου Αντώνιο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Τζανκόη και Ροζντολνένσκ Νεκτάριο. Στις 24 Νοεμβρίου 2009 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ρόβενκι, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Λουγκάνσκ. Στις 23 Δεκεμβρίου 2010 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Δνεπροτζερίνσκ και Τσαριτσάνκας. Στις 17 Αυγούστου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μέηφιλντ κύριος Γεώργιος. 07-12-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο Γεώργιος Σέφερ γεννήθηκε στο Μπέλεβιλ του Ιλινόις στις 25 Μαΐου 1950. Το 1974 προσήλθε στην Ορθόδοξη πίστη και έλαβε το όνομα Μακάριος. Το 1979 εκάρη μοναχός στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδος στο Τζόρντανβιλ της Νέας Υόρκης και έλαβε το όνομα Μητροφάνης. Το 1981 εστάλη στο Άγιον Όρος, όπου έλαβε το μεγάλο σχήμα στη Μονή Κουτλουμουσίου λαμβάνοντας ταυτόχρονα και το όνομα Γεώργιος. Το 1986 επέστρεψε στο Μοναστήρι της Αγίας Τριάδος στο Τζόρντανβιλ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Νοεμβρίου 1986 και Πρεσβύτερος την Κυριακή των Βαΐων του 1987. Το 2005 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Δεκεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μέηφιλντ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Υόρκης, της Ρωσικής Ορθοδόξου Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 7 Οκτωβρίου 2014 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Καμπέρας και τοποτηρητής της Επισκοπής Σύδνεϋ και Αυστραλίας-Νέας Ζηλανδίας.

 

 

 


Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μανχάταν κύριος Ιερώνυμος. 10-12-2008.
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

    Ο κατά κόσμον Ιωάννης Σόου γεννήθηκε στις 21 Δεκεμβρίου 1946 στην Νέα Αγγλία των Η.Π.Α. Προερχόμενος από οικογένεια Αγγλικανών προσήλθε στην Ορθοδοξία στις 22 Δεκεμβρίου 1963. Το 1971 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Αγίας Τριάδος του Τζόρτανβιλ της Νέας Υόρκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 11 Απριλίου 1976 και Πρεσβύτερος στις 25 Απριλίου 1976. Υπηρέτησε σε διάφορες ενορίες της Ρωσικής Ορθόδοξης Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 5 Δεκεμβρίου 2008 εκάρη μοναχός από τον Επίσκοπο Καράκας Ιωάννη και στις 7 Δεκεμβρίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Δεκεμβρίου 2008 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μανχάταν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Νέας Υόρκης, της Ρωσικής Ορθοδόξου Εκκλησίας εν Υπερορία. Στις 10 Ιουλίου 2013 παραιτήθηκε.

 

 

 


Αναθεώρηση: Παρασκευή, 01 Νοεμβρίου 2019.