Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (ΝΕΕΣ ΧΩΡΕΣ)

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΣΣΑΝΔΡΕΙΑΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Ιερεμίας Κατρικάς 26 Ιουνίου 1846-Φεβρουάριος 1851 Από Σαμακοβίου Σχολάζων ;-1875;
Ιγνάτιος 8 Φεβρουαρίου 1851-24 Δεκεμβρίου 1860 Από Αίνου Εις Ελασσώνος 1814-1867
Νεόφυτος Καφές 24 Δεκεμβρίου 1860-14 Μαρτίου 1865 Από Χίου Εις Δέρκων 1820-1875
Χρύσανθος 15 Μαρτίου 1865-14 Δεκεμβρίου 1867 Από Δεκαπόλεως Σχολάζων ;-1877
Γρηγόριος Μισλιάνος 20 Δεκεμβρίου 1867-17 Απριλίου 1873 Από Πρεσβύτερος Εις Γάνου ;-1873
Κωνστάντιος Γαζής 22 Απριλίου 1873-14 Απριλίου 1892 Από Πρεσβύτερος Εις Σηλυβρίας 1830-1908
Προκόπιος 14 Απριλίου 1892-20 Ιανουαρίου 1901 Από Βερροίας Κοίμηση 1814-1901
Λεόντιος Ελευθεριάδης 7 Φεβρουαρίου 1901-8 Αυγούστου 1903 Από Μελενίκου Σχολάζων ;-1918
Ιωάννης Χατζηαποστόλου 8 Αυγούστου 1903-3 Ιουλίου 1907 Από Λέρου Σχολάζων 1850-1915
Ειρηναίος Παντολέοντος 26 Ιουλίου 1907-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από π. Μελενίκου Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1864-1945
         

ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)

Ειρηναίος Παντολέοντος 4 Σεπτεμβρίου 1928-16 Αυγούστου 1945 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Κοίμηση 1864-1945
Καλλίνικος Χαραλαμπάκης 19 Οκτωβρίου 1945-11 Μαρτίου 1958 Από Ολύμπου Εις Βερροίας 1893-1978
Συνέσιος Βισβίνης 25 Μαΐου 1960-9 Νοεμβρίου 2000 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση 1912-2000
Νικόδημος Κορακής 13 Ιανουαρίου 2001-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1942
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 17 Σεπτεμβρίου 2022.