Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΜΥΡΩΝ

    Ονομασίες:

Μυρέων από ; μέχρι το 1927.
Μύρων από το 1927 μέχρι σήμερα.

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ
Αγάπιος Μαγκαφάς Μάρτιος 1848-8 Οκτωβρίου 1866 Από Πρεσβύτερος Κοίμηση περ. 1785-1866
Γεννάδιος Ντιμητρώφ 4 Απριλίου 1857-6 Νοεμβρίου 1858 Από Πρεσβύτερος Εις Δυρραχίου 1800-1876
Ιερεμίας Γεωργιάδης 14 Φεβρουαρίου 1860-27 Νοεμβρίου 1864 Από Πρεσβύτερος Εις Νικοπόλεως περ. 1800-1878
Κύριλλος Δημητριάδης 15 Φεβρουαρίου 1870-22 Μαρτίου 1875 Από Πρεσβύτερος Εις Βάρνης 1845-1921
Ιωσήφ Νανέσκου 23 Απριλίου 1872-18 Ιανουαρίου 1873 Από Πρεσβύτερος Εις Άρτζες 1818-1902
Αγαθάγγελος Στεφανάκης 30 Μαρτίου 1875-3 Σεπτεμβρίου 1877 Από Πρεσβύτερος Εις Σισανίου 1840-1882
Αμβρόσιος Χρηστίδης 28 Ιουνίου 1880-26 Αυγούστου 1881 Από Πρεσβύτερος Εις Χίου 1832-1889
Γρηγόριος Ζερβουδάκης 29 Αυγούστου 1887-1 Φεβρουαρίου 1892 Από Πρεσβύτερος Εις Σερρών 1850-1924
Γερμανός Θεοτοκάς 27 Ιουνίου 1893-22 Μαΐου 1899 Από Πρεσβύτερος Εις Αίνου 1845-1918
Στέφανος Δανιηλίδης 31 Μαρτίου 1902-29 Ιανουαρίου 1904 Από Πρεσβύτερος Εις Βοδενών 1865-1948
Αθανάσιος Λάσκαρης 28 Μαΐου 1906-16 Ιουλίου 1914 Από Πρεσβύτερος Εις Αργολίδος 1869-1925
Φιλόθεος Λουκίδης 26 Δεκεμβρίου 1916-9 Οκτωβρίου 1924 Από Πρεσβύτερος Εις Νευροκοπίου 1877-1941
Πολύκαρπος Δημητριάδης 25 Δεκεμβρίου 1927-28 Ιανουαρίου 1936 Από Πρεσβύτερος Εις Προύσης 1892-1953
Χρυσόστομος Κωνσταντινίδης 5 Μαρτίου 1961-10 Δεκεμβρίου 1991 Από Πρεσβύτερος Εις Εφέσου 1921-2006
Χρυσόστομος Καλαϊτζής 25 Νοεμβρίου 1995-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1946
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ
Τιμόθεος Ματθαιάκης 1 Μαρτίου 1951-26 Μαρτίου 1954 Από Πρεσβύτερος Εις Μαρωνείας 1914-1992
         

Αναθεώρηση: Σάββατο, 03 Σεπτεμβρίου 2022.