Word searchers and Culture Explorers

Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Αιμιλία Συγχαρή
Πρόγραμμα: eTwinning
Όνομα Δράσης: Word searchers and Culture Explorers

Στόχοι: Να δοθούν κίνητρα στους μαθητές να αποκτήσουν γνώσεις για τη χώρα του εταίρου.
Να κάνουν χρήση της τεχνολογίας πληροφοριών στην εκπαιδευτική πράξη.
Να εξελιχθούν στην αγγλική γλώσσα λαμβάνοντας υπόψη όλα τα στυλ και τα είδη των πληροφοριών.
Να δημιουργούν ευκαιρίες για να αναπτύξουν τις ικανότητες να εργαστούν σε μια ομάδα.
Να αναπτύξουν δεσμούς φιλίας και συνεργασίας με συμμαθητές άλλων κρατών.
Να αναπτύξουν συναισθήματα ευθύνης και δημιουργικής σκέψης.
Να αντιληφθούν το ρόλο τους στο πολιτισμικό «γίγνεσθαι».
Δράσεις:
-Λογότυπο σχεδιασμού του έργου.
-Παροχή ενδείξεων που καθιστούν πιο εύκολο να βρεθούν αναλυτικές πληροφορίες για τη χώρα μας από τους εταίρους.
-Οι μαθητές σε ομάδες των 2-3 ατόμων εργάστηκαν σε ορισμένες λεξιλογικές ασκήσεις.
-Δημιουργήσαμε σταυρόλεξα σε ομάδες με τη χρήση υπολογιστή.
-Στείλαμε έτοιμα υλικά για τον εταίρο.
-Δημιουργήσαμε ένα φάκελο / βιβλίο με τα έγγραφα του έργου (φυλλάδια, σταυρόλεξα και λέξεις κλειδιά για αναζήτηση με λεπτομερείς πληροφορίες που βρέθηκαν από τους μαθητές) και την ανταλλαγή τους.
-Επίλυση των ασκήσεων που αποστέλλονται από τον εταίρο, προκειμένου να αποκτήσουν κωδικό πρόσβασης σε κάποια άσκηση που δείχνει στους μαθητές ποιες πληροφορίες θα πρέπει να αναζητήσουν.
Αποτελέσματα:
Οι μαθητές και οι καθηγητές αποκτούν πολλές γνώσεις σχετικά με τα ειδικά χαρακτηριστικά της χώρας εταίρου, τον πολιτισμό και την παράδοση της.Αποστάλθηκαν πολλά φυλλάδια με διαφορετικές λεξιλογικές ασκήσεις που στο τέλος αποτέλεσαν έναν οδηγό που περιέχει όλες τις λεξιλογικές ασκήσεις με πληροφορίες για τις χώρες μας που βρέθηκαν από τους μαθητές. Οι μαθητές ανάπτύξαν τις γλωσσικές τους γνώσεις στην Αγγλική για την ιστορία, τον πολιτισμό και τις παραδόσεις καθώς και τις δεξιότητες στις ΤΠΕ. Ανέπτυξαν ικανότητες ανεύρεσης πληροφοριών,παρατήρησης,επίλυσης προβλημάτων. Επικοινώνησαν αποτελεσματικά με τους συμμαθητές τους από ξένες χώρες.

Μπορείτε να δείτε τον τρόπο υλοποίησης του project στο twinspace.