Articles

Ένα διαφορετικό παιχνίδι? στα μέτρα του ΕΠΑΛ!

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε την Πάρασκευή 6.2.15 το project Α τετραμήνου των μαθητών του ΕΠΑΛ Κάτω Αχαΐας. Οι
μαθητές αυτή τη φορά κατασκεύασαν ένα παιχνίδι εμπνευσμένο από το δημοφιλές παιχνίδι γνώσεων TRIVIAL PURSUIT, η φιλοσοφία του οποίου εντάχτηκε στη εκπαιδευτική δομή του ΕΠΑΛ. Οι 6 κλασικές κατηγορίες γνώσεων του trivial pursuit «εξομοιώθηκαν» στις 5 ειδικότητες του σχολείου μας και μια επιπλέον κατηγορία γενικών γνώσεων (από μαθήματα γενικής παιδείας) . Έτσι δημιουργήθηκε ένα παιχνίδι με πλήθος ερωτήσεων από όλες τις ειδικότητες και από αρκετά μαθήματα, δίνοντας την ευκαιρία στους μαθητές ? παίχτες να αποκομίζουν αρκετές γνώσεις σχετικές την ειδικότητα τους αλλά και να λαμβάνουν άλλα σημαντικά γνωστικά ερεθίσματα. Το όλο εγχείρημα στηρίζεται στην εναλλακτική μέθοδο διδασκαλίας με παιχνίδι (Game Based Learning) που αναπτύσσεται τα τελευταία χρόνια ιδίως σε μαθητές του δημοτικού. Το παιχνίδι πάντως προσφέρεται ιδιαιτέρα και για τους μαθητές της Α ΕΠΑΛ και πιστεύουμε πως θα αποτελέσει ιδανικό εργαλείο προσανατολισμού γι αυτούς, προσφέροντας γνώσεις με διασκεδαστικό και προσιτό τρόπο Οι εικόνες είναι από την τελική παρουσίαση του παιχνιδιού.

Για να δείτε τη συνολική παρουσίαση πατήστε εδώ

Για photogallery πατήστε εδώ

Παρουσίαση: