Σάββατο 27 Ιουλ 2024

Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Είσαι έφηβος;

Γνώρισε τον εαυτό σου. . .

. . . μέσα από τη Διαδικτυακή Πύλη Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Άνοιξε την πύλη στο μέλλον σου, ανακαλύπτοντας τα δυνατά σου σημεία, εξερευνώντας επαγγέλματα, βρίσκοντας ευκαιρίες εκπαίδευσης και καριέρας.

Συμβουλέψου τους κατάλληλους ανθρώπους, πάρε τον καμβά της ζωής στα χέρια σου και σχεδίασε το μέλλον σου με πολύ χρώμα και φαντασία!

Να θυμάσαι . . . Η μάθηση δε σταματά ποτέ!

Βάση Εκπαιδευτικών Ευκαιριών ΠΛΟΗΓΟΣ

Η βάση "Πλοηγός" είναι η επίσημη Εθνική Βάση Δεδομένων Εκπαιδευτικών Ευκαιριών της Ελλάδας. Αποτελεί μια μόνιμη πηγή πληροφόρησης για ευκαιρίες εκπαίδευσης και κατάρτισης στη χώρα μας. Διασυνδέεται μαζί με τις εθνικές βάσεις των άλλων ευρωπαϊκών χωρών στην Ευρωπαϊκή Πύλη Δεδομένων Εκπαιδευτικών Ευκαιριών (Ploteus II - Portal on Learning Opportunities throughout the European Space) και παρέχει τόσο στους Έλληνες όσο και στους Ευρωπαίους πολίτες τη δυνατότητα να αναζητήσουν πληροφορίες για σπουδές στην Ελλάδα για όλα τα επίπεδα και όλους τους τύπους εκπαίδευσης (γενική, τεχνική επαγγελματική εκπαίδευση, αρχική ή συνεχιζόμενη κατάρτιση, εκπαίδευση ενηλίκων, εξ αποστάσεως εκπαίδευση κ.λπ.), ανάλογα με τις γνώσεις και τα ενδιαφέροντά τους. Δημιουργήθηκε με τη χρηματοδότηση του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ (ΕΚΕΠ, 2008) και επικαιροποιείται συστηματικά από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.). Ο Πλοηγός φιλοδοξεί να αποτελέσει ένα σημαντικό μέσο διευκόλυνσης της εκπαιδευτικής κινητικότητας των πολιτών, αλλά και ένα εργαλείο υποστήριξης του έργου των Συμβούλων Επαγγελματικού Προσανατολισμού.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τα:
Το εγχειρίδιο χρήσης του πλοηγού είναι διαθέσιμο εδώ

Λίγα λόγια για την Ευρωπαϊκή Δράση. . .

PLOTEUS (Portal on Learning Opportunities throughout the European Spaceaims to help students, job seekers, workers, parents, guidance counsellors and teachers to find out information about studying in Europe. On this portal you will find information on learning opportunities and training possibilities available throughout the European Union. The website contains links to web sites of universities and higher education institutions, databases of schools and vocational training and adult education courses.

To help making informed choices this portal also contains links to websites where you find everything you need to know when moving to another European country. You will find links to:
  • Websites with descriptions of and explanations about European education and training systems.
  • Websites with information on cost of living, tuition fees, finding accommodation, legal framework and other general information for European countries.
  • Websites with exchange programmes and grants (Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig, Youth in Action) available in European countries. Who to contact, how to apply for grants, etc.
To help you in your search for information you can contact the member of the Euroguidance network in your country.

EuroGuidance στην Ελλάδα

Ο Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π, ως το Κέντρο Euroguidance της Ελλάδας, στο πλαίσιο ετήσιων προγραμμάτων δράσης, εγκεκριμένων από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, υλοποιεί δράσεις που αφορούν:

• Σεμινάρια/επιμορφώσεις, συναντήσεις και συνέδρια για στελέχη Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
  • Κοινές δράσεις με άλλα ευρωπαϊκά δίκτυα σε εθνικό επίπεδο και την Ευρωπαϊκή Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα για την πληροφόρηση μαθητών, νέων και του ευρύτερου κοινού σε θέματα κινητικότητας για λόγους εκπαίδευσης και απασχόλησης στην Ε.Ε.
  • Εκπόνηση επιστημονικού υλικού ? Εκδόσεις.
  • Ανάπτυξη και ανανέωση ηλεκτρονικών εργαλείων
  • Συναντήσεις - Επισκέψεις Εργασίας μεταξύ των μελών του Ευρωπαϊκού Δικτύου.
  • Δράσεις δημοσιότητας (Συμμετοχή σε εκθέσεις, έντυπο υλικό προώθησης των δράσεων του Δικτύου).

Επιπρόσθετο υλικό:

(διαθέσιμο μόνο σε εγγεγραμμένους χρήστες)