Παρασκευή 26 Ιουλ 2024

Μη φοβάσαι να βγάλεις γλώσσα...!!!

Το Voki και το Mylo είναι δυο συναρπαστικά εργαλεία για την εκμάθηση ξένων γλωσσών και όχι μόνο. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να παρακινήσουν τους μαθητές, να βελτιώσουν την κατανόηση μιας ξένης γλώσσας, να παρουσιάσουν την τεχνολογία με διασκεδαστικό τρόπο και γενικά να αξιοποιηθούν ως αποτελεσματικά εργαλεία μάθησης. Η πραγματική αξία τους, είναι η αξιοποίηση τους μέσα στην τάξη, έτσι ώστε να κινήσουν το ενδιαφέρον, να δώσουν κίνητρα και να διδάξουν τους μαθητές.

Χρησιμοποιώντας το Voki (avatar που μιλάει) στην Εκπαίδευση

Με το συγκεκριμένο εργαλείο έχεις τη δυνατότητα να δημιουργήσεις χαρακτήρες (avatars) και να ηχογραφήσεις μέσω της ιστοσελίδας ή με κάποιο εργαλείο τύπου audacity ό,τι θα ήθελες να ακουστεί. Οι μαθητές μπορούν επίσης να δημιουργήσουν το δικό τους Voki και να το χρησιμοποιήσουν σε εργασίες ή στο blog τους. Σημαντική λειτουργία είναι και η δυνατότητα δημιουργίας Τάξης Voki. H τάξη Voki είναι ένα σύστημα διαχείρισης τάξης για Voki, όπου:

apple

• οι μαθητές δεν χρειάζεται να εγγραφούν,
  • μπορείς να δημιουργήσεις και να διαχειριστείς τις τάξεις και τους μαθητές σου,
  • δημιουργούνται αυτόματα σελίδες μαθημάτων,
  • μπορείς να προσαρμόσεις την εμφάνιση και τις οδηγίες της τάξης σου και
  • έχεις απεριόριστη υποστήριξη ηλεκτρονικής αλληλογραφίας.

Χρησιμοποιώντας το MYLO στην Εκπαίδευση

Το MYLO έχει σχεδιαστεί για να εμπλέξει τους νέους στην εκμάθηση γλωσσών, για να αυξήσουν τις δεξιότητές τους και να τους ενθαρρύνει να συνεχίσουν να μελετούν γλώσσες. Οι δραστηριότητες έχουν σχεδιαστεί με τη μορφή μιας σειράς προκλήσεων και κάθε πρόκληση είναι σχεδιασμένη να προσφέρει μια πλήρως σφαιρική και ανεξάρτητη μαθησιακή εμπειρία, προωθώντας την εκμάθηση γλώσσας μέσω της δημιουργικότητας, της επίλυσης προβλημάτων, της λήψης αποφάσεων και της έρευνας.

Ενδιαφέρουσες προτάσεις

Τα voki στην τάξη! (του Παπαδημητρίου Ευθύμιου από την Επιμόρφωση Β' επιπέδου Φιλολόγων)

Χρησιμοποιώντας ένα Voki (avatar που μιλάει) στην εκπαίδευση! (του Νίκου Π. Μιχαηλίδη από το blog Εκπαιδευτική Τεχνολογία και Πληροφορική)

+1 # Ελένη-Καθηγήτρια Αγγ 14-04-2013 11:10
Ενδιαφέροντα εργαλεία, ειδικότερα για μικρότερες ηλικίες και για την εκμάθηση ξένων γλωσσών. Η ιδέα με την κουκουβάγια είναι πολύ καλή. Στα παιδιά αρέσει να δένονται με έναν "ήρωα", που τους συνοδεύει κατά τη μάθηση. Άλλωστε η κουκουβάγια συνόδευε τον αγαπητό στα παιδιά, Harry Potter!
Απάντηση | Απάντηση με παράθεση | Παράθεση