Τρίτη 07 Μαϊ 2024

Εκπαιδευτικές Προσομοιώσεις

Και σε ποιον δεν αρέσει να παίζει; Ποιος από εμάς δε χαιρόταν όταν ο καθηγητής φυσικής ή χημείας, ανακοίνωνε στην τάξη πως το μάθημα θα γίνει στο εργαστήριο; Πειράματα, Προσομοιώσεις και μετά... άσε τους άλλους να μαζεύουν τα σπασμένα!

Κι όμως... εδώ δεν έχει σπασμένα! Διασκεδαστικές, διαδραστικές, στηριζόμενες σε έρευνα προσομοιώσεις φυσικών φαινομένων από το έργο PhET? του Πανεπιστημίου του Κολοράντο.

Βγες μια βόλτα στις εκπαιδευτικές δραστηριότητες, παρακολούθησε τα εικονικά εργαστήρια, διαμοιράσου εκπαιδευτικό υλικό... και κάνε την προσομοίωση παιχνίδι ! Οι θετικές επιστήμες... έχουν τη θετική τους πλευρά!

Κάνε τώρα τον υπολογιστή σου ένα συναρπαστικό εργαστήριο και παίξε με τα δικά σου πειράματα!

Κατηγορίες που μπορεί να σε ενδιαφέρουν:

+2 # Stavros 16-03-2013 20:01
Κάποιες, είναι πολύ καλές προσομοιώσεις, μπορείς να κάνεις το μάθημα σου πιο ενδιαφέρον.

+2 # Ιλόνα 17-03-2013 16:02
Το πιο εντυπωσιακό με τις προσομοιώσεις είναι πως οι μαθητές παρουσιάζουν τη διάθεση να ασχοληθούν με πραγματικά προβλήματα και η κατανόηση ενός φαινομένου είναι τελικά πιο εύκολη.

+2 # Μαρία 19-03-2013 13:38
Εκτός από τις προσομοιώσεις, υπάρχουν συνοδευτικές Διδακτικές Ιδέες, οι οποίες μπορούν να αποτελέσουν υποστηρικτικό υλικό, να τις χρησιμοποιήσετε για τη δημιουργία φύλλων εργασίας, ενώ μπορείτε και εσείς να στείλετε τις δικές σας προτάσεις αξιοποίησης!

Πολύ καλό, ιδιαίτερα για τις μεγάλες τάξεις του Δημοτικού και για το Γυμνάσιο.

0 # pavlos 12-05-2013 05:51
Τα simulations του Phet είναι ότι καλύτερο για κάποιο καθηγητή που θέλει να κάνει τους μαθητές του να ενδιαφερθούν και να κατανοήσουν καλύτερα τα αντικείμενα του μαθήματος.