Αντίστροφη ιδεοθύελλα - Reverse brainstorming

Ένα διαφορετικό brainstorming... ..

Το reverse brainstorming συνδυάζει το brainstorming και τεχνικές ανατροπής μιας υπόθεσης, στις περιπτώσεις που θέλουμε μια πιο εκτεταμένη χρήση του brainstorming για τη δημιουργία περισσότερων δημιουργικών ιδεών. Χρησιμοποιούμε αυτή την τεχνική όταν το brainstorming δεν μας δίνει τόσες ιδέες όσες μας χρειάζονται και αντιμετωπίζουμε δυσκολίες στο να λύσουμε ένα πρόβλημα. Το reverse brainstorming ακολουθεί τη διαδικασία του brainstorming και είναι μια καλή τεχνική δημιουργικής σκέψης γιατί συνδυάζει πρωτότυπες ιδέες και χιούμορ. Μπορούμε να αξιολογήσουμε την αποτελεσματικότητα αυτής της τεχνικής από τη συμμετοχή και την ανεύρεση λύσεων στο πρόβλημα που μας απασχολεί.

Για να χρησιμοποιήσουμε αυτή την τεχνική, απλώς αντιστρέφουμε τις ερωτήσεις. Για παράδειγμα, δεν ρωτάμε «πώς μπορούμε να λύσουμε το κυκλοφοριακό πρόβλημα», αλλά «πώς μπορούμε να αυξήσουμε την κυκλοφορία στους πολυσύχναστους δρόμους;»

Πώς θα χρησιμοποιήσετε αυτή την τεχνική...

• Προσδιορίστε με ακρίβεια το πρόβλημα.
  • Αντιστρέψτε το πρόβλημα ρωτώντας: «πώς είναι δυνατόν να προκαλέσω ή να κάνω χειρότερο το υπάρχον πρόβλημα;»
  • Εφαρμόστε το brainstorming στο αντιστραμμένο πρόβλημα και βρείτε «αντίθετες» λύσεις.
  • Στη συνέχεια κάντε αντιστροφή και εξετάστε τις λύσεις στο πρόβλημα που σας απασχολεί.
  • Αξιολογείστε τις λύσεις στις οποίες καταλήξατε.

Tα βασικά χαρακτηριστικά αυτής της τεχνικής είναι:

Γρήγορο

Χρονοβόρο