Στο πλαίσιο της Ευέλικτης Ζώνης, οι μαθητές της Γ΄τάξης του Δ.Σ Σερίφου (2015-2016) ανακάλυψαν τον θησαυρό της ελληνικής μυθολογίας! Ο ενθουσιασμός τους για τους θεούς του Ολύμπου, τους μυθικούς ήρωες και τους διάφορους μύθους ήταν το βασικό κριτήριο για την επιλογή του θέματος!
Μπήκαμε στην «Αργώ» και ξεκινήσαμε το ταξίδι μας!!!

Η δημιουργία του κόσμου

Ένα βίντεο με τις ζωγραφιές και την αφήγησή μας.

Τα βιβλία των Θεών του Ολύμπου

Οι θεοί του Ολύμπου στολίζουν την τάξη μας!

Τα σύμβολα των θεών από πηλό

Διαλέξαμε τους αγαπημένους μας θεούς και κατασκευάσαμε από πηλό τα σύμβολά τους!

Οι άθλοι του Ηρακλή

Oι δώδεκα άθλοι του Ηρακλή στον τοίχο της τάξης μας, για να μας θυμίζουν τον γενναίο μυθικό ήρωα!

Πάτησε στον παρακάτω σύνδεσμο για να ταξιδέψεις μαζί με τον Ηρακλή σε έναν ηλεκτρονικό χάρτη:

Οι άθλοι του Ηρακλή

Το βιβλίο των χρησμών

Ο χρησμός για την καταστροφή της Τροίας από τους μαθητές της Γ΄ τάξης. Με κολλάζ φωτογραφιών  και φαντασία «μετατράπηκε» ο κάθε μαθητής σε έναν μάντη ή μια μάντισσα της Τροίας. Προσπάθησε ο καθένας να προειδοποιήσει με τα λόγια του τους Τρώες.
Κατασκευάσαμε, έτσι,  ένα χειροποίητο βιβλίο:

Η ασπίδα του Αχιλλέα

Η ασπίδα του Αχιλλέα περιείχε σκηνές Ειρήνης και Πολέμου…

Περσέας και Δανάη

Περσέας και Δανάη, ήρωες της μυθολογίας που το δύσκολο ταξίδι τους προς τη Σέριφο έχει συγκινήσει από ζωγράφους ως ποιητές. Συγκίνησε κι εμάς, όχι μόνο γιατί συνδέεται άμεσα με τη Σέριφο, αλλά γιατί μας θύμισε όλα εκείνα τα ταξίδια που κάνουν πραγματικοί ήρωες σε αγριεμένα πελάγη…ελπίζοντας να μη χάσουν το δικαίωμά τους στη ζωή?

Θεατρικό δρώμενο για την καλοκαιρινή γιορτή λήξης

«Ο μύθος του Περσέα»

«Ο θησαυρός της ελληνικής μυθολογίας»