Υλοποίηση & συνεργασίες

Μεθοδολογία υλοποίησης του προγράμματος

1. Προσδιορισμός προγενέστερων γνώσεων και εμπειριών μας σχετικά με τα απειλούμενα χερσαία και θαλάσσια θηλαστικά, μη κυβερνητικές οργανώσεις στη χώρα μας. Συζήτηση ευρημάτων, λήψη αποφάσεων σχετικών δράσεων.

2. Ενημέρωση σχετικά την απειλή των  χερσαίων και θαλάσσιων θηλαστικών – μελέτη περιπτώσεων: η καφέ αρκούδα, ο λύκος, το τσακάλι, η μεσογειακή φώκια, το δελφίνι, η θαλάσσια χελώνα. Συλλογή και επεξεργασία σχετικών άρθρων, φωτογραφιών, βίντεο.

3. Δημιουργία ηλεκτρονικής έκδοσης της ομάδας Περιβαλλοντικής Αγωγής. Ανάρτηση ημερολογίου δράσεων στο σχολικό Ιστότοπο.

4. Χρήση σχεδίων εργασίας, επίλυσης προβλημάτων, μελετών πεδίων, ερευνών με υποβολή ερωτήσεων, μελέτες χαρακτηριστικών περιπτώσεων, βιωματικών δραστηριοτήτων και παιχνιδιών προσομοίωσης και ρόλων, πνευματικής διέγερσης,  και εργαστηρίων κατασκευής εννοιολογικών χαρτών.

5. Προβολές ταινιών και μικρών βίντεο σχετικού εκπαιδευτικού περιεχομένου.

6. Επισκέψεις: 1) στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στο Νυμφαίο, 2) στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευθερίου – Κορδελιού, 3) στο Εθνικό Πάρκο Δέλτα Αξιού – Λουδία – Αλιάκμονα, 4) στο περιαστικό δάσος των Ελαιώνων Πυλαίας.

7. Συλλογή άρθρων από τον ελληνικό τύπο σχετικά με τα  απειλούμενα θαλάσσια και χερσαία θηλαστικά στην ελληνική επικράτεια.

8. Παρουσίαση των αποτελεσμάτων της ομάδας μας στην τοπική και σχολική κοινότητας.

9. Αξιολόγηση του προγράμματος μέσω ηλεκτρονικών φορμών, συζήτηση αποτελεσμάτων και διατύπωση προτάσεων.

Συνεργασίες με τρίτους φορείς – περιβαλλοντικές οργανώσεις

1) “Αρκτούρος”, 2) “Καλλιστώ”, 3) WWF Ελλάς, 4) Greenpeace, 5) Εταιρεία Προστασίας Μεσογειακής Φώκιας, 6) MedSOS