ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΓΕΙΟΓΡΑΦΙΑ
Αρχαϊκή Αγγειογραφία, Ερυθρόμορφη

Ζωγράφος του Βρύγου, Ήρα

Αμφορέας τύπου Νόλας ύψος 33,6 εκ., διάμετρος 12 εκ., 500-475 π.Χ., Museum of Art, Rhode Island School of Design 25.078

Στο σώμα του αγγείου εικονίζεται η Ήρα να κάθεται σ' ένα θρόνο του οποίου η πλάτη καταλήγει σε ανθέμιο, πάνω στο οποίο κάθεται ένα γεράκι. Στο θρόνο υπάρχει ένα μαξιλάρι που οι άκρες του πέφτουν σε κρόσσια. Η θεά κρατάει το σκήπτρο, που στη μύτη παριστάνεται άνθος λωτού, και μία φιάλη. Φοράει ιωνικό χιτώνα και ιμάτιο. Τα μαλλιά τα συγκρατεί μια κορδέλα της οποίας οι άκρες, μετά το δέσιμο, πέφτουν στην πλάτη της Ήρας. Διακρίνεται και πάλι στο αυτί το σκουλαρίκι σε σχήμα δίσκου. Εντύπωση προκαλεί η αρχαϊκή απόδοση του ματιού. Η σύνθεση βρίσκεται ανάμεσα σε δύο ζώνες διακοσμημένες με μαίανδρους που διακόπτονται, ανά δύο, από τετράγωνα στα οποία εικονίζεται ένα Χ κι ανάμεσα στις γραμμές μικρές τελείες.

Ζωγράφος του Βρύγου

Πηγές: Classical Art Research Centre and the Beazley Archive δεσμός, Perseus δεσμός, Museum of Art, Rhode Island School of Design δεσμός