Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1994

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

γ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Β. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Παρθένιος ο Γ΄. (Χειροτονία 05-12-1958. Εκλογή 27-02-1987).

Έδρα Αλεξάνδρεια.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Ερμουπόλεως Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αιγύπτου. 22-11-1968.
    Έδρα Τάντα Αιγύπτου.

  2. Ο Χαρτούμ Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Σουδάν. 24-11-1968.
    Έδρα Χαρτούμ.
    Σημείωση: Στις 28-11-1994 η Μητρόπολη Νουβίας μετωνομάστηκε σε Χαρτούμ.

  3. Ο Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νοτίου Αφρικής. 05-12-1968.
    Έδρα Γιοχάνεσμπουργκ.

  4. Ο Καλής Ελπίδος Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νατάλης και περιχώρων. 20-12-1968.
    Έδρα Κέηπ Τάουν.

  5. Ο Κεντρώας Αφρικής Τιμόθεος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ισημερίας. 17-01-1971.
    Έδρα Κινσάσα Ζαΐρ.

  6. Ο Κένυας και Ειρηνουπόλεως Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ανατολικής Αφρικής. 15-12-1972. (Εκλογή 28-11-1994, από Καρθαγένης).
    Έδρα Ναϊρόμπη.
    Σημείωση: Στις 28-11-1994 η Μητρόπολη Ειρηνουπόλεως μετωνομάστηκε σε Κένυας και Ειρηνουπόλεως.

  7. Ο Αξώμης Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αιθιοπίας και Ερυθραίας. 17-12-1972.
    Έδρα Αντίς Αμπέμπα.

  8. Ο Καμπάλας Θεόδωρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ουγκάντας. 22-12-1972. (Εκλογή 28-11-1994, από Ουγκάντας).
    Έδρα Καμπάλα.
    Σημείωση: Η Μητρόπολη Καμπάλας ιδρύθηκε στις 28-11-1994, με απόσπαση από τη Μητρόπολη Ειρηνουπόλεως.

  9. Ο Ζιμπάμπουε Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτιωτέρας Αφρικής. 12-12-1976.
    Έδρα Χαρράρε.

  10. Ο Λεοντοπόλεως Τίτος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Αυγουσταμνικής και Ερυθράς θαλάσσης. 17-07-1983.
    Έδρα Ισμαηλία Αιγύπτου.

  11. Ο Καμερούν Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Δυτικής Αφρικής. 15-08-1983.
    Έδρα Γιαουντέ.
    Σημείωση: Στις 28-11-1994 η Μητρόπολη Άκκρας μετωνομάστηκε σε Καμερούν.

  12. Ο Μέμφιδος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγύπτου (χηρεύει).
    Έδρα Ηλιούπολη Αιγύπτου.

  13. Ο Καρθαγένης, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Βορείου Αφρικής (χηρεύει).
    Έδρα Τύνιδα.

  14. Ο Πηλουσίου, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αυγουσταμνικής και Μεσημβρίας (χηρεύει).
    Έδρα Πορτ Σάιδ Αιγύπτου.

β) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Ηλιουπόλεως Θεόκλητος. 22-06-1974.

  2. Ο Αρσινόης Στέφανος. 13-12-1976. (+ 26-03-1994).

  3. Ο Κανώπου Φιλήμων. 02-12-1979.

  4. Ο Ταμιάθεως Ιωακείμ. 01-05-1988.

  5. Ο Βαβυλώνος Πορφύριος. 17-06-1990.

  6. Ο Κυρήνης Θεόδωρος. 17-06-1990.

  7. Ο Ριρούτας Μακάριος. 25-07-1992.

  8. Ο Μπουκόμπας Ιωνάς. 26-07-1992.

γ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Μαρεώτιδος Αμβρόσιος. 09-01-1977.

  2. Ο Ελευσίνος Ιερόθεος. 06-02-1977.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 17 Νοεμβρίου 2018.