Προσωπική ιστοσελίδα Μάρκου Μάρκου
Αρχική σελίδα

ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΦΛΩΡΙΝΗΣ, ΠΡΕΣΠΩΝ ΚΑΙ ΕΡΟΔΑΙΑΣ

    Επισκοπικός κατάλογος (υπό σύνταξη).

ΥΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ

Γερμανός Αποστολίδης 2 Μαΐου 1877-31 Οκτωβρίου 1881 Από Ειρηνουπόλεως Εις Σηλυβρίας 1836-1892
Καλλίνικος 11 Νοεμβρίου 1881-29 Ιανουαρίου 1891 Από π. Δεβρών Σχολάζων περ. 1820-1911
Αβέρκιος 5 Φεβρουαρίου 1891-Απρίλιος 1894 Από Καλλιουπόλεως Σχολάζων ;-1900
Ιωαννίκιος Μαργαριτιάδης 30 Απριλίου 1894-31 Μαρτίου 1905 Από π. Κίτρους Εις Ίμβρου 1840-1908
Άνθιμος Σαρίδης 31 Μαρτίου 1905-19 Φεβρουαρίου 1908 Από Ροδοστόλου Εις Βιζύης 1870-1938
Σμάραγδος Χατζηευσταθίου 21 Φεβρουαρίου 1908-5 Αυγούστου 1910 Από Μυριοφύτου Εις Φιλιππουπόλεως ;-1928
Κωνστάντιος Ρούσης 8 Αυγούστου 1910-26 Ιουνίου 1912 Από Πρεσβύτερος Εις Βοδενών 1875-1941
Πολύκαρπος Σακελλαρόπουλος 28 Ιουνίου 1912-27 Μαρτίου 1926 Από Πέτρας Σχολάζων 1878-1943
Χρυσόστομος Καβουρίδης 27 Μαρτίου 1926-4 Σεπτεμβρίου 1928 Από Φιλιατών Στη δικαιοδοσία της Εκκλησίας της Ελλάδος 1870-1955
         
ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ (Νέες Χώρες, Συνοδική Πράξη 1928)
Χρυσόστομος Καβουρίδης 4 Σεπτεμβρίου 1928-Οκτώβριος 1932 Από δικαιοδοσία Οικουμενικού Πατριαρχείου Σχολάζων 1870-1955
Βασίλειος Παπαδόπουλος Οκτώβριος 1932-24 Ιανουαρίου 1967 Από Πέλλης Σχολάζων 1884-1969
Αυγουστίνος Καντιώτης 25 Ιουνίου 1967-14 Ιανουαρίου 2000 Από Πρεσβύτερος Σχολάζων 1907-2010
Θεόκλητος Πασαλής 23 Ιανουαρίου 2000-σήμερα Από Πρεσβύτερος   γεν. 1932
         

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2023.