Διαφορετικό Ταξίδι Περιπέτειας

Πρόγραμμα: eTwinning
Όνομα Δράσης: Διαφορετικό ταξίδι περιπέτειας με το παραμύθι της μουσικής
Σχολικό Έτος: 2012 ? 2013

Οι μαθητές (Στ΄τάξης) τόσο της κανονικής όσο και της ειδικής αγωγής των 3 συνεργαζόμενων σχολείων (Τ.Ε Δ/Σ Αστυπάλαιας- Δ/Σ Ελληνικής κοινότητας Λονδίνου- 15ο Δ/Σ Ευόσμου) επεξεργάζονται (ακρόαση και ανάγνωση) το προτεινόμενο βιβλίο, αναζητούν πληροφορίες που σχετίζονται με τη θεματολογία, τις αφηγηματικές μεθόδους προφορικού λόγου και τη μουσική/μουσικά όργανα που συνοδεύουν την αφήγηση, κάνουν προτάσεις για την αξιοποίηση του υλικού καθώς και για τη χρήση συμπληρωματικού υλικού και προχωρούν στην παραγωγή προϊόντος δικής τους έμπνευσης μετά το πέρας του ταξιδιού τους στην περιπέτεια της διαφορετικότητας και της αισθητικής. Στην πορεία τους «καλές νεράϊδες» όπως τα 6 σκεπτόμενα καπέλα του De Bono, διατηρούν αμείωτη τη δημιουργική τους παραγωγή!

Επισκεφτείτε το twinspace για να δείτε τις δραστηριότητες του προγράμματος.