Our world of emotions

Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Σοφία Θεοδωρίδου
Πρόγραμμα: eTwinning
Όνομα Δράσης: Our world of emotions

Μαθητές του Τμήματος Ένταξης του Δ/Σ Αστυπάλαιας με δυσκολίες προσαρμογής και μάθησης, αξιοποιούν το υλικό που προτείνουν οι συνεργάτες (ιδρυτές του έργου) από την Πορτογαλία και τη Μάλτα αναφορικά με τα συναισθήματα και μαθαίνουν να αναγνωρίζουν και να διαχειρίζονται τα δικά τους συναισθήματα διερευνώντας τις ιδιαίτερες πτυχές της δικής τους συμπεριφοράς αλλά και των σημαντικών άλλων και συνεργαζόμενοι με τάξεις από την Ελλάδα και τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες του προγράμματος επιχειρούν να υπερπηδήσουν γεωγραφικούς και άλλους περιορισμούς που μπορεί να εμποδίζουν τη συναισθηματική τους αυτάρκεια και προσαρμογή. Το παρόν έργο αξιοποιήθηκε ως εργαλείο εμπλουτισμού των σχεδίων εργασίας που καταρτίστηκαν ειδικά για τους μαθητές του Τμήματος Ένταξης στα πλαίσια διορθωτικών παρεμβάσεων κατά τη φετινή σχολική χρονιά.

Επισκεφτείτε το twinspace για να δείτε τις δραστηριότητες του προγράμματος.