Βιολογικά Προϊόντα και Κοινή Γεωργική Πολιτική

Τάξη: Ε, Στ
Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Χρήστος Σκάρκος
Όνομα Δράσης: Βιολογικά Προϊόντα και Κοινή Γεωργική Πολιτική

Ο ρόλος τους σχολείου τα τελευταία χρόνια αλλάζει διαρκώς και οι απαιτήσεις για καλύτερη προετοιμασία των μαθητών για την μελλοντική ενήλικη ζωή τους, αλλά και την παροχή όσο γίνεται περισσότερων χρήσιμων εφοδίων, αυξάνονται διαρκώς. Έτσι, με αφορμή το γεγονός των Ευροεκλογών και με δεδομένα, ότι στη χώρα μας γίνεται όλο και πιο έντονη η συζήτηση για την ανάγκη ενίσχυσης της πρωτογενούς – αγροτικής παραγωγής, αλλά και το ότι οι μαθητές προέρχονται στην συντριπτική τους πλειοψηφία από αγροτικές οικογένειες, αποφάσισα να αδράξω την ευκαιρία του επιμορφωτικού προγράμματος ?Teachers4Europe? και να υλοποιήσω με τους μαθητές μου, των Ε και ΣΤ τάξεων, το πρόγραμμα ?Βιολογικά προϊόντα και Κοινή Γεωργική Πολιτική? στα πλαίσια των διδακτικών ωρών της Ευέλικτης Ζώνης.

Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερα.