Ας παίξουμε με την Ευρώπη

Τάξη: Ε, Στ
Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Μαρία Γεωργιάδου
Όνομα Δράσης: Ας παίξουμε με την Ευρώπη

Έχοντας υπόψη την πίεση του χρόνου και το γεγονός ότι εργάζομαι στο δημοτικό σχολείο μόνο δύο μέρες την εβδομάδα, καθώς συμπληρώνω ωράριο εκεί, η αρχική μου επιδίωξη ήταν να κάνουμε κάτι απλό και διασκεδαστικό, ώστε οι μαθητές να συμμετέχουν ενεργά. Έτσι αποφασίσαμε να φτιάξουμε ένα διαδικτυακό παραμύθι, βασιζόμενοι σε κείμενα και σε δικτυακούς τόπους σχετικά με την Ευρώπη. Προηγήθηκε βέβαια η πληροφόρηση των παιδιών σχετικά με την Ευρωπαϊκή ένωση, μέσα από παιχνίδια και μέσα από τη δική τους προσπάθεια να δημιουργήσουν ερωτήσεις για το δικό τους διαδικτυακό παιχνίδι. H εργασία μας λοιπόν στηρίχθηκε σε δύο φάσεις: Στη φάση της ευαισθητοποίησης και στη φάση της έμπνευσης/δημιουργίας. Μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία, τα παιδιά έμαθαν πολλά πράγματα για την Ευρώπη με τρόπο ευχάριστο και διασκεδαστικό. Αυτό μας κάνει να πιστεύουμε ότι ο στόχος της δράσης επιτεύχθηκε.

Εδώ μπορεί να διαβάσετε περισσότερα