Ο γόνος ζει για να αναπαραχθεί

Οκτωβρίου 19, 2014 in Ε. Π. στο Νότιο Αιγαίο by Νεκτάριος Φαρασόπουλος

Σχολική Μονάδα: 1ο Δημοτικό Σχολείο Ερμούπολης
Τάξη: Στ
Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Κωνσταντινίδου
Όνομα Δράσης: Ο γόνος ζει για να αναπαραχθεί!!

Με αφορμή τα μαθήματα της Γεωγραφίας (κεφάλαιο : Οι ήπειροι – Ευρώπη) και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής (ενότητα: Το άτομο και η Ευρωπαϊκή Ένωση) οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με το ρόλο που έχει διαδραματίσει η Ευρωπαϊκή Ένωση σε θέματα που αφορούν τον πολίτη και την αναβάθμιση της ποιότητας της ζωής του. Με δεδομένο πως το σχολείο εφαρμογής του παρόντος προγράμματος βρίσκεται σε νησί καθώς και την πρόσφατη κοινή αλιευτική πολιτική που ψηφίστηκε από τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, το θέμα της υπεραλιείας και της κατανάλωσης του γόνου θεωρήθηκε εξαιρετικά επίκαιρο και ενδιαφέρον. Για την προσέγγιση του θέματος πραγματοποιήθηκε μια σειρά δραστηριοτήτων (χρήση εργαστηρίου ηλεκτρονικών υπολογιστών, χρήση Web 2.0 εργαλείων για παραγωγή ηλεκτρονικών ιστοριών εύρεση/επεξεργασία κειμένων και εύρεση ερωτήσεων για τη δημιουργία και κατασκευή επιδαπέδιου παιχνιδιού, κ.ά) που όλες στόχευαν στην καλύτερη κατανόηση του εν λόγω θέματος. Τελικό προϊόν ήταν η δημιουργία ενός επιδαπέδιου παιχνιδιού εξολοκλήρου κατασκευασμένο από τους/ τις μαθητές/ τριες της τάξης. Στο τέλος αυτής της εργασίας πραγματοποιήθηκε διάχυση της γνώσης και σε άλλες τάξεις του σχολείου καθώς οι συμμετέχοντες/ουσες μαθητές/τριες της Στ? τάξης προσκάλεσαν μαθητές/τριες των δύο τμημάτων της Ε? τάξης με σκοπό να παίξουν όλοι μαζί το επιδαπέδιο παιχνίδι που κατασκεύασαν.

Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερα