Articles

Μια νέα επιχείρηση αρχίζει...

Στα πλαίσια του project της Α ΕΠΑΛ, οι μαθητές του ΕΠΑΛ Κάτω Αχαΐας δημιούργησαν οργάνωσαν και ανέπτυξαν στα εργαστήρια του μηχανολογικού τομέα το δικό τους καλλιτεχνικό εργαστήρι  κατασκευής κοσμημάτων. Η  όλη δραστηριότητα χωρίστηκε σε δυο μέρη. Στο Α τετράμηνο η προσπάθεια επικεντρώθηκε στο σχεδιασμό και την στην κατασκευή των προϊόντων. Στο Β τετράμηνο η επιχείρηση απέκτησε όνομα (Κοσμηματοτεχνική ΟΕ) διαφημιστικό φυλλάδιο, οργανόγραμμα και η όλη προσπάθεια εστιάστηκε στην προώθηση και βελτίωση των προϊόντων. Αυτά  έγιναν  με προετοιμασία από τις ομάδες των τμημάτων μάρκετινγκ και δημοσίων σχέσεων και με εκδήλωση ? παρουσίαση των προϊόντων στην είσοδο του εργαστηρίου. Στην εκδήλωση μοιράστηκε ερωτηματολόγιο τα αποτελέσματα του οποίου αποτέλεσαν βάση  για ?ερεύνα αγοράς? και  σχεδιασμό των προϊόντων συμφώνα με αυτή τις 'τάσεις της αγοράς'. Τα  - βελτιωμένα πια  -κοσμήματα παρουσιάστηκαν σε εκδήλωση στο αμφιθέατρο του σχολείου προκαλώντας το ενδιαφέρον όλων.  Πρόκειται γι ένα εγχείρημα του σκοπό έχει να εισάγει την νοοτροπία του σχεδιασμού κατασκευής αλλά και βελτίωσης ενός προϊόντος παράλλαμα με ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας και αλληλοβοήθειας μέσα από ομαδικές δραστηριότητες.

Τέλος, με φωτογραφίες από όλη τη δραστηριότητα δημιουργήθηκε ένα βίντεο ? παρουσίαση των δραστηριοτήτων που  - με τη σύμφωνη γνώμη όλων ? αναρτήθηκε στο διαδίκτυο.

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ

Συνολική έκθεση Α τετραμήνου: πατήστε εδώ

Συνολική έκθεση Β τετραμήνου: πατήστε εδώ

Βίντεο - παρουσίαση: