Ιφιγένεια

NewStatPress
    Visits today: _
    Translate:

PostHeaderIcon Μέσω Πανελληνίων η ένταξη στην Πυροσβεστική από το 2016.

pirosvestes Δικαίωμα ένταξης στο Πυροσβεστικό Σώμα μέσω των πανελληνίων εξετάσεων θα έχουν οι μαθητές όλης της χώρας από την επόμενη χρονιά  2015-16, σύμφωνα με το σχεδιασμό του υπουργείου Προστασίας του Πολίτη.Η Σχολή της Πυροσβεστικής πρόκειται να ενταχθεί στο δεύτερο επιστημονικό πεδίο μαζί με τις ιατρικές και πολυτεχνικές σχολές. Ως μάθημα βαρύτητας θα έχουν  τη Χημεία. Και αυτό γιατί κρίνεται απαραίτητο ένας πυροσβέστης να έχει γνώσεις γύρω από την καύση υλικών και τη μεταφορά επικίνδυνων φορτίων.

Η ζήτηση από τους μαθητές αναμένεται από τους ειδικούς να είναι πολύ μεγάλη, καθώς πρόκειται για ένα επάγγελμα που πληροί τα δύο βασικότερα κριτήρια επιλογής σχολής από τους διαγωνιζόμενους: προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και απολαβές από την πρώτη ημέρα. Έτσι, αναμένεται η βάση να είναι εξαιρετικά υψηλή, ενώ αυτονόητο θεωρείται ότι οι υποψήφιοι θα πρέπει να περάσουν τις δοκιμασίες στα αθλήματα.

Η φοίτηση στη Σχολή Πυροσβεστών θα διαρκεί πέντε εξάμηνα (2,5 χρόνια) και στη Σχολή Αξιωματικών του Π.Σ. οχτώ εξάμηνα (4 χρόνια). Αυτό σημαίνει ότι οι πρώτοι πυροσβέστες θα βγουν από τις ακαδημίες το 2019