En M?diterran?e

Francophonie 2014

«Αν θες να κάνεις τους ανθρώπους να κατασκευάσουν καράβια, το μόνο που χρειάζεσαι είναι να τους κάνεις να ποθήσουν το μεγαλείο και την απεραντοσύνη της θάλασσας

Antoine de Saint Exup?ry

Στη γαλάζια θάλασσα της Μεσογείου αφιερώθηκε η πραγματοποιηθείσα εκδήλωση του Συνδέσμου καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και φιλολογίας Μέσης Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας, την Τρίτη 6 Μαϊου 2014, στο θέατρο της Ν. Ιωνίας Βόλου, με τίτλο «En M?diterran?e», θέμα της φετινής Γαλλοφωνίας.

Οι μαθητές των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Μαγνησίας καθώς και φοιτητές του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας του Τομέα Γαλλικής Γλώσσας απήγγειλαν ποίηματα του Verlaine, Alfred de Vigny, Victor Hugo, Οδυσσέα Ελύτη, Γιώργου Σεφέρη και του Pierre Goldin.

Όλη εκδήλωση πλαισιώθηκε με τραγούδια από την εκλεκτή σοπράνο Σύλβια Τσιμπανάκου με συνοδεία στο πιάνο του Πάνου Γαλανόπουλου.

EAΗ Μεσόγειος μας ενώνει και η γαλλοφωνία μας ενώνει γιατί οι λαοί της μεγάλης γαλλόφωνης αυτής οικογένειας, που μέλος της είναι και η χώρα μας από το 2004, σεβόμενοι τις παραδόσεις, τη γλώσσα και την ιστορία του κάθε λαού υπερασπίζονται τα ανθρώπινα δικαιώματα, τη δικαιοσύνη και την ελευθερία. Ελλάδα και Γαλλία είναι δύο χώρες των οποίων οι δεσμοί είναι διαχρονικοί και ουσιαστικοί. Οι δύο λαοί είναι από αυτούς που πάντα έδωσαν προτεραιότητα στον άνθρωπο, και μοιράστηκαν τις αξίες της αλληλεγγύης, της ισότητας και της ελευθερίας. Σήμερα που οι αξίες αυτές φαίνεται να κλονίζονται γιατί η Ευρώπη ιεράρχησε την οικονομία πάνω από τον άνθρωπο, Γαλλία και Ελλάδα έχουν την ιστορική ευκαιρία πλέον να αγωνιστούν για να επανατοποθετήσουν τον άνθρωπο στη θέση που του αρμόζει ως φορέα δηλαδή του πολιτισμού και των αξιών.

Franch flag_wavingΣτην εκδήλωση παρέστησαν ο Πανοσιολογιότατος κ. Χρυσόστομος Παπαδόπουλος, οι Σεβαστές αδελφές της Ελληνογαλλικής Σχολής Saint Joseph, ο Γάλλος Πρόξενος στο Βόλο κ. Ρολάντ Φίσερ, η εκπρόσωπος του Μορφωτικού Τμήματος της Γαλλικής Πρεσβείας στη Θεσσαλία και Διευθύντρια του Γαλλικού Ινστιτούτου Λάρισας κ. Χρ. Βουλγαράκη, η Πρόεδρος Επιτροπής Παιδείας και Τουρισμού του Δήμου Βόλου κ. Σ. Μπαρτζιώκα, η Σχολική Σύμβουλος της Γαλλικής Γλώσσας στη Θεσσαλία κ. Θ. Νίκου, η Επίτιμη Σύμβουλος Γαλλικής Γλώσσας κ. Φλετορίδου, ο αναπληρωτής Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης κ. Αθανασούλης, η Διευθύντρια της Ελληνογαλλικής Σχολής Saint Joseph, οι Διευθυντές των Σχολείων, ο Πρόεδρος της ΕΛΜΕ Μαγνησίας κ. Σαβελίδης και πλήθος εκπαιδευτικών, γονιών, μαθητών και συμπολιτών.

Τις ευχές για την εκδήλωση έστειλαν ο Γάλλος Πρόξενος στη Θεσσαλονίκη κ. Rigoleur, η Υφυπουργός Υγείας κ. Ζέττα Μακρή καθώς και η Βουλευτής κ. Μαρίνα Χρυσοβελώνη δια εκπροσώπων των.

franc03Οι μαθητές, πολλοί εκ των οποίων προέρχονται από σχολεία της περιφέρειας, με γνώση Γαλλικής Γλώσσας που τους παρέχεται μόνο στο δημόσιο σχολείο και σε κάποιους μόνο αυτή τη διδακτική χρονιά που διανύουμε, απήγγειλαν με μοναδικό τρόπο ποίηση στα γαλλικά και ταυτόχρονα μυήθηκαν στη λογοτεχνία και την ποίηση. Αυτός είναι ο στόχος όλων των καθηγητών της Γαλλικής Γλώσσας η οποία δεν είναι μόνο μια γλώσσα επικοινωνίας των λαών αλλά και κουλτούρας και παιδείας.

Τα σχολεία που συμμετείχαν ήταν: 3ο, 4ο, 5ο, 20ο Δ. Σχολεία Βόλου, 5ο, 6ο, 10ο και 11ο Δ. Σχολεία Ν. Ιωνίας Βόλου, το 3ο Δ. Σχολείο Αισωνίας, τα Δ. Σχολεία Ζαγοράς, Τσαγκαράδας-Μουρεσίου-Ξουριχτίου, το 5ο ,8ο Γυμνάσιο Βόλου και το 9ο Γυμνάσιο Βόλου, το Μουσικό Σχολείο Βόλου καθώς και ο τομέας Γαλλικής Γλώσσας και Ορολογίας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.

1011346 465978246818035_784782983_nΟι καθηγητές που είχαν την επιμέλεια της απαγγελίας ήταν οι: κ. Ε. Αραμπατζή, κ. Β. Ζωιτοπούλου, κ. Μ. Τεχνοπούλου, κ. Στ. Ανδρέου, κ. Κ. Σαββοπούλου-Αντωνίου, κ. Γ. Σκοπελίτου, κ. Β. Λουλούδη, κ. Ντ. Μουρτζοπούλου, κ. Μ. Γαλανού και  κ. Α. Ροντογιάννη.

Την επιμέλεια των κειμένων και της εκδήλωσης είχαν η κ. Βάνα Ζωιτοπούλου, Πρόεδρος του Συνδέσμου καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και φιλολογίας του νομού και η κ. Άρτεμις Χατζηγεωργίου?Κουτσούκου, Επίτιμη Πρόεδρος του Συνδέσμου.

pros-ti-thalassaΤην τεχνική υποστήριξη και την όλη επιμέλεια του ηλεκτρονικού υλικού της εκδήλωσης είχε η εκπαιδευτικός του 9ου Γυμνασίου Βόλου κ. Βάσω Βούλγαρη και βοηθό τον μαθητή του 9ου Γυμνασίου Βόλου, Δημήτρη Κλειδωνάρη, Β2.

Την επιμέλεια του έντυπου υλικού της εκδήλωσης είχε η εκπαιδευτικός του 9ου Γυμνασίου Βόλου κ. Βάσω Βούλγαρη και βοηθούς τις μαθήτριες του 9ου Γυμνασίου Βόλου, Βίκυ Κωστοπουλου, Γ2 και Κατερίνα Πέτρου, Γ3.

Οι μαθήτριες του 9ου Γυμνασίου Βόλου που συμμετείχαν στην εκδήλωση, ήταν :

η Κατερίνα Ηλία του Β1 τμήματος,

η Βάσω Χορταργιά του Β4 τμήματος

με το κείμενο Θάλασσα, ο πρώτος τόπος του πλούτου,

τους στίχους του τραγουδιού En M?diterran?e και

η Ελένη Νικολού του Γ3 τμήματος