06.03.2015 Σ' αγαπώ όπως είσαι!

Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό!

05Για άλλη μια χρονιά στο σχολείο μας έγιναν δράσεις για την αντιμετώπιση της σχολικής βίας.

Συμμετείχαμε στον διαγωνισμό «Λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό», ο οποίος είναι μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος του Βρετανικού Συμβουλίου και του Διεθνούς Κέντρου Ολυμπιακής Εκεχειρίας με τίτλο «Σέβομαι τη Διαφορετικότητα».

Σχηματίσαμε τρεις ομάδες εργασίας μαθητών και η κάθε μία διαχειρίστηκε ένα υποθέμα του διαγωνισμού.

Οι μαθητές, δημιουργήσησαν ένα βίντεο και δύο παρουσιάσεις σε Microsoft PowerPoint εμπνευσμένοι από τις ακόλουθες αρχές:

? Αναγνώριση της Διαφορετικότητας: Ο εκφοβισμός αναπτύσσεται όταν δεν προσπαθούμε να καταλάβουμε και να δεχτούμε ότι είμαστε διαφορετικοί.

Οι μαθήτριες

Γεωργούδη Γεωργία, Γ1

Μπουλογεώργου Μαρία, Γ3

Χορταργιά Βασιλική, Γ4

Χότζα Ροζαλίντα, Γ4

? Ισότητα Ευκαιριών: Όλοι έχουμε το ίδιο δικαίωμα συμμετοχής.

Οι μαθήτριες

Αγγελουσοπούλου Χριστίνα, Γ1

Ακριβούση Ελένη, Γ1

Νταοπούλου Αναστασία, Γ3

Τσιτσιγιάννη Μαρία, Γ4

? Κοινωνική Ένταξη: Αποδέξου με έτσι, όπως είμαι.

Οι μαθητές

Κλειδωνάρης Δημήτρης, Γ2

Πανταζή Όλγα, Β4

Στεργιοπούλου Ελίνα, Β4

Στογιαννίδης Νίκος, Β4

Τσιόβολου Μαριαλένα, Β4

Φιλική συμμετοχή: οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β4

Τα έργα παρουσιάστηκαν στη σχολική κοινότητα την 6η Μάρτη 2015, ημέρα ενάντια στη σχολική βία.