Τετάρτη 23 Δεκέμβρη 2015 - Γιορτή Χριστουγέννων

Christmas small? Παρθένος σήμερον, τ?ν ?περούσιον τίκτει,

κα? ? γ? τ? Σπήλαιον, τ? ?προσίτ? προσάγει.

?γγελοι μετ? Ποιμένων δοξολογο?σι.

Μάγοι δ? μετ? ?στέρος ?δοιπορο?σι.

Δι? ?μ?ς γ?ρ ?γεννήθη, Παιδίον νέον,

? πρ? α?ώνων Θεός.

Γιορτάσαμε τη Θεία Γέννηση του Κυρίου μας.

Αφού οι μαθητές μας έψαλλαν το Κοντάκιο "Η Παρθένος Σήμερον", Ποίημα του Ρωμανού του Μελωδού, ξεκίνησε η γιορτούλα μας.

3 Magoi

Απαγγέλθηκαν τα ποιήματα "Νύχτα Γεννήσεως" του Γεωργίου Δροσίνη και "Ένας Θεός" του Κωστή Παλαμά.

Μάθαμε την ιστορία των τριών Μάγων.

Αναγνώστηκε μια υπέροχη ιστορία, "Το Δώρο του Γιάσερ" της Ζωής Κανάβα.

Πληροφορηθήκαμε για τα Τίμια Δώρα, πηγή χάριτος μέχρι σήμερα, τα οποία αυτές τις ημέρες φιλοξενούνται στον Ι.Ν. Ευαγγελιστρίας Νέας Ιωνίας - Βόλου.

Ακούσαμε πως έστρωναν παλαιότερα οι Έλληνες το γιορτινό τραπέζι των Χριστουγέννων καθώς και τα γλυκίσματα που σέρβιραν, όπως το Χριστόψωμο.

Η Χορωδία μας τραγούδησε παραδοσιακά κάλαντα Χριστουγέννων από όλη την Ελλάδα.

christmas3

Οι μαθητές μας τραγούδησαν τα Αγγλικά Κάλαντα (Jingle Bells), τα Γαλλικά Κάλαντα (Vive le Vent) και τα Γερμανικά Κάλαντα στο κλείσιμο της γιορτής.

lights

Και του Χρόνου!