Blogger Tips and TricksLatest Tips For BloggersBlogger Tricks

01Στις 10 και 11 του Μάρτη πραγματοποιείται στο 9ο Γυμνάσιο Βόλου, με πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ? σταθερού αρωγού στο εκπαιδευτικό έργο του σχολείου ? έκθεση βιβλίου σε συνεργασία με το βιβλιοπωλείο «Πλαστελίνη». Δύο συγγραφείς, η Ελπίδα Ισμαήλ και η Γιώτα Φώτου, πραγματοποιούν επίσκεψη στο σχολείο με την ευκαιρία της έκθεσης και έρχονται σε επαφή με τα ίδια τα παιδιά.

AfisaΗ Ομάδα Φιλαναγνωσίας του σχολείου και η Ομάδα της Βιβλιοθήκης του σχολείου συμμετέχει ενεργά σε αυτό το Διήμερο Φεστιβάλ Βιβλίου. 30 μαθητές και δύο εμψυχώτριες καθηγήτριες, η κα Χατζηκυριαζή Αγγελική και η κα Βούλγαρη Βασιλική, παρουσιάζουν στις δύο συγγραφείς τον φανταστικό και υπέροχο κόσμο που οι ίδιοι δημιουργούν με οδηγό την ομορφιά της ψυχής τους. Οι ήρωές τους είναι κυρίως παιδιά της ηλικίας τους που ξεπερνούν εμπόδια, ανοίγουν δρόμους και γίνονται νικητές της ζωής. Το καλό πάντα υπερνικά το κακό και η αισιοδοξία ανθίζει στα κείμενά τους όπως και στην ψυχής τους. Αυτό, άλλωστε, είναι και το ζητούμενο ?μαθητές αισιόδοξοι, αυριανοί πολίτες δυναμικοί και υπέροχοι. Αυτά συμβαίνουν στο 9ο Γυμνάσιο Βόλου, μια όαση στην εποχή μας.

lights

Δευτέρα 10 Μαρτίου 2014 - Ελπίδα Ισμαήλ

Ισμαήλ

Την πρώτη ημέρα όλοι οι μαθητές επισκέφθηκαν την έκθεση βιβλίου. Με πραγματικό ενδιαφέρον ξεφύλλιζαν τα βιβλία και προσπαθούσαν να ανακαλύψουν τον θησαυρό της γνώσης.

Στη συνέχεια μαθητές και συγγραφέας πέρασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων. Εκεί περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη την νεαρή συγγραφέα. Οι στίχοι που υπήρχαν στο βιβλίο της έγιναν τραγούδι από τη μαθήτρια Άννα Κονιστή του Β2 Τμήματος, η οποία το τραγούδησε ζωντανά με τη συνοδεία της κιθάρας της, πράγμα που τη συγκίνησε απίστευτα. Ταυτόχρονα, η μαθήτρια Μαρία Λαζάρου του Γ2 Τμήματος χόρεψε υπέροχα με βάση το ρυθμό του τραγουδιού. Οι δύο μαθήτριες απέσπασαν το θαυμασμό και τα χειροκροτήματα όλων. Η συγγραφέας πήρε το λόγο συγκινημένη και μίλησε με τα παιδιά ήρεμα και απλά και αυτά ένιωσαν σαν να τη γνώριζαν από πάντα Η απλότητά της τους άγγιξε. Στη συνέχεια υπέγραψε τα βιβλία και ακολούθησε ιδιαίτερη συνάντηση και συζήτηση με τα παιδιά της ομάδας της Φιλαναγνωσίας του σχολείου στο χώρο της Βιβλιοθήκης. Τη βομβάρδισαν κυριολεκτικά με ερωτήσεις και εκείνη ακούραστη απαντούσε σε αυτές. Τέλος της διάβασαν αποσπάσματα δικών τους κειμένων, δημοσιευμένων στην ιστοσελίδα της βιβλιοθήκης του σχολείου. Εντυπωσιάστηκε από το όμορφο γράψιμο των παιδιών και τους ευχήθηκε καλή συγγραφική συνέχεια.

103 102  101 104 105 106 107 108 109 110 114 116 111 112  113