Η φύση μας φροντίζει!

Είναι ένα σχέδιο εργασίας που υλοποιήθηκε με την Γ΄ τάξη το σχολικό έτος 2017-2018 στην Ευέλικτη Ζώνη.

Διάρκεια 10 διδακτικές ώρες.

12 μαθητές χωρισμένοι σε 3 ομάδες εργάστηκαν για την υλοποίηση του σχεδίου εργασίας.

Με καταιγισμό ιδεών και με βάση την προϋπάρχουσα γνώση των μαθητών, δημιουργήθηκε ο παρακάτω εννοιολογικός χάρτης και ανατέθηκε σε κάθε ομάδα να ασχοληθεί με 2 από τα 6 επιμέρους θέματα και τις υποενότητές τους.

1η ομάδα: Ρούχα-Τροφή

2η ομάδα: Νερό-Οξυγόνο

3η ομάδα: Θέρμανση -Θεραπεία

Οι ομάδες αναζητώντας φωτογραφίες και πληροφορίες στο διαδίκτυο, δημιούργησαν κείμενα, εικόνες και κολάζ τα οποία στο τέλος παρουσιάστηκαν στην τάξη και επακολούθησε συζήτηση.

Το συμπέρασμα ήταν πως η φύση μας φροντίζει αρκεί να τη φροντίζουμε και εμείς! Μας δίνει όλα τα απαραίτητα που χρειαζόμαστε αλλά για να συνεχίσει να μας τα παρέχει θέλει να τη φροντίζουμε και να την αγαπάμε!