Περιφέρειες-Διαμερίσματα-Δήμοι-Αποκεντρωμένη Διοίκηση

Η Ελλάδα είναι χωρισμένη σε 13 διοικητικές περιφέρειες , σε 9 γεωγραφικά διαμερίσματα, 325 Δήμους και 7 Αποκεντρωμένες Διοικήσεις.

Περιφέρεια είναι μια μεγάλη περιοχή με δική της διοικητική οργάνωση.

Γεωγραφικό διαμέρισμα είναι μια περιοχή με τα δικά της γεωγραφικά και ιστορικά χαρακτηριστικά.

Οι Δήμοι είναι αυτοδιοικητικές οντότητες υπεύθυνοι για την οδοποιία, το υδροαποχετευτικό δίκτυο, την πολιτική προστασία, τη συντήρηση των σχολικών μονάδων, την παροχή κοινωνικών υπηρεσιών, την έκδοση αδειών ίδρυσης καταστήματος, των κοιμητηρίων κ.α.

Οι Αποκεντρωμένες Διοικήσεις ασχολούνται με θέματα και υποθέσεις του κράτους. Έχουν διοικητική και οικονομική αυτονομία και έχουν αρμοδιότητες στον πολεοδομικό, περιβαλλοντικό και ενεργειακό τομέα, στη δασοκομία, στη μετανάστευση και στην ιθαγένεια.

Περιφέρειες

Γεωγραφικά διαμερίσματα