Αρχείο Σεπτεμβρίου 2008

Ενημέρωση Αιρετού ΚΥΣΠΕ για υπεράριθμους, μεταβολές ΣΜΕΑ, αποσπάσεις, προσλήψεις αναπληρωτών.

30 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

enimerosi12.doc

Κωδικοποιημένη εκπαιδευτική νομοθεσία. “Το εγκόλπιο του εκπαιδευτικού”. Νέα έκδοση (Γ΄). Του Γ. Δημητρακόπουλου, Αιρετού ΠΥΣΠΕ Πειραιά.

28 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

egkolpio.pdf

Πλήρωση κενής θέσης Διευθυντή (7ο Δ.Σ. Νίκαιας). Αιτήσεις μέχρι 30/9

28 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

pyspe.doc

Ο …δανειολήπτης, κ. Ρουσόπουλος! Ανακοίνωση της ΠΑΣΚ Πειραιά

24 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

rousopoulos.pdf

Ενημέρωση από Αιρετό ΚΥΣΠΕ: Αναξιοκρατίας …η συνέχεια

23 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

enimerosi11.doc

“Οι μάσκες έπεσαν” Ανακοίνωση - ενημέρωση της Π.Α.Σ.Κ. για την 77η Γ.Σ. του Κλάδου.

21 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

Συνάδελφε,
Η νέα συνδικαλιστική χρονιά, μόλις, ξεκίνησε. Τα προβλήματα του Κλάδου και των Εκπαιδευτικών διαρκώς αυξάνονται! Τον Οκτώβριο αρκετοί Σύλλογοι πραγματοποιούν την Τακτική Γ. Σ. και στις 5 του Νοέμβρη διεξάγονται οι εκλογές για ανάδειξη Αιρετών εκπροσώπων στα Υπηρεσιακά Συμβούλια. Είναι, λοιπόν, ιδιαίτερα χρήσιμο να ενημερωθούμε για όσα συνέβησαν ? τον Ιούνιο - στην 77η Γ.Σ. του Κλάδου, να γνωρίσουμε τις θέσεις των παρατάξεων και να αποδώσουμε «τα του Καίσαρος τω Καίσαρι»! (Κατεβάστε την ανακοίνωση «Οι μάσκες έπεσαν?»).
pask.pdf

Όλη η αλήθεια για τα Νηπιαγωγεία. Ανακοίνωση ΔΟΕ

21 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

doe3.doc

Ο Υπουργός Παιδείας διαψεύδει …τον κ. Στυλιανίδη!

19 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

Συνέβη και αυτό! Το ΥΠ.Ε.Π.Θ. με δελτίο τύπου που εξέδωσε (18/9/08), και σε μια κρίση ειλικρίνειας, παραδέχτηκε πως στην Πρωτοβάθμια εκπαίδευση υπάρχουν ακόμη 1741 κενά (χωρίς να υπολογίζονται σ? αυτά οι ειδικότητες του Ολοήμερου) Λίγες, όμως, ώρες αργότερα με νεότερο δελτίο τύπου μας πληροφορεί πως «με τις προσλήψεις και τη σωστή διαχείριση του ανθρώπινου δυναμικού καλύπτονται πλήρως και όλα τα κενά που ανακύπτουν από έκτακτους λόγους, όπως άδειες κύησης, ανατροφής, λόγοι υγείας κλπ». Τελικά, τι από τα δύο συμβαίνει; Μήπως, η πολιτική ηγεσία του ΥΠ.Ε.Π.Θ. πρέπει να επισκεφτεί τη μονή Βατοπαιδίου (και τον ηγούμενο Εφραίμ) για μια εξομολόγηση;
Για την ακρίβεια των παραπάνω αναρτούμε το δελτίο τύπου του ΥΠ.Ε.Π.Θ. με την καταγραφή των κενών, καθώς και το δελτίο τύπου της ΔΟΕ
deltio-typoy-ypepth.doc
deltio-typou-doe.doc

10 ερωτήσεις και απαντήσεις σε όσα εξήγγειλε ο Παπανδρέου στη Δ.Ε.Θ.

papandreou.doc

Τοποθέτηση Υποδιευθυντών - Υπεύθυνων Ολοήμερου στο ΠΥΣΠΕ Πειραιά

topothetisi.xls

Πρόταση του Υπηρεσιακού Συμβουλίου για τοποθέτηση Διευθυντών στο ΠΥΣΠΕ Πειραιά

17 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

Το Υπηρεσιακό Συμβούλιο, στη συνεδρίαση της 16ης /9/08, πρότεινε την τοποθέτηση Διευθυντών σε κενές και κενούμενες θέσεις και μέχρι λήξης της θητείας (31/7/11), ως εξής:

Στην κενή θέση του Βαθέος Αίγινας, τον Ντελή Αντώνιο
Στην κενούμενη θέση του Ειδικού Δ.Σ. Δραπετσώνας, τον Παληά Ηρακλή
Στην κενούμενη θέση του 1ου Δ.Σ. Νέου Φαλήρου, τη Γεμελιάρη Παναγιώτα
Στην κενούμενη θέση του 28ου Δ.Σ. Πειραιά, το Φατσέα Γεώργιο
Στην κενούμενη θέση του 22ου Δ.Σ. Νίκαιας, τον Ψύλλα Παναγιώτη
Στην κενούμενη θέση του 13ου Δ.Σ. Κερατσινίου, τη Δανιήλογλου Αγγελική

Απόφαση ΔΟΕ για τα Νηπιαγωγεία - Στάση εργασίας

16 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

apofasi-doe.doc

Οι αποφάσεις του 2ου Συνεδρίου της ΠΑΣΚ

2o-synedrio-pask.doc

Γ. Παπανδέου στη Δ.Ε.Θ.: Με αυτό το πρόγραμμα θα βγούμε από την κρίση - Ολόκληρη η ομιλία

omilia-papandreoy.doc

Απόφαση ΔΟΕ για σχέδιο δράσης το δίμηνο Σεπτεμβρίου - Οκτωβρίου

apofasi-doe.doc

Τα “έξυπνα” ψέματα του Υπουργού Παιδείας

11 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

«Εξάλλου, τα επιχειρήματα που χρησιμοποιεί ο Υπουργός (εγκυμοσύνες, ασθένειες) δεν αντέχουν σε κριτική, γιατί τότε η χώρα μας είτε θα είχε λύσει το δημογραφικό πρόβλημα - με τόσες πολλές εγκυμοσύνες - είτε θα ήταν ένα απέραντο νοσοκομείο ? αφού, δηλώνονται τόσες πολλές ασθένειες?»
enimerotiko11.doc

Ενημερωτικό Αιρετού ΚΥΣΠΕ - Περί αποσπάσεων…

10 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

enimerosi10.doc

Τοποθετήσεις αναπληρωτών (β’ φάσης) στο ΠΥΣΠΕ Πειραιά

10 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

topothetiseis-pe-60.pdf
topothetiseis-pe70.pdf

Δηλώσεις Διαμαντοπούλου για τα ψέματα Στυλιανίδη

9 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

diloseis1.doc

“Έναρξη σχολικής χρονιάς με …SMS”! Ανακοίνωση της ΠΑΣΚ Πειραιά.

7 Σεπτεμβρίου 2008, από admin

?Επαίρεται ο Υπουργός (των ?SMS), πως οι νεοδιόριστοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί επιμορφώνονται ? για πρώτη φορά ? πριν, ακόμη, μπουν στη σχολική τάξη. Δεν λέει, όμως, λέξη ούτε για τις συνθήκες στις οποίες υποχρεώνονται να παρακολουθήσουν την επιμόρφωση (η πλειονότητα αυτών δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την κατοικία τους, με έξοδα πληρωμένα από τους ίδιους) ούτε?
anakoinosi1.doc