Αγαπητοί συνάδελφοι,
σε αυτό το ιστολόγιο θα βρείτε υποστηρικτικό υλικό  για τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων επιλέγοντας από το βασικό μενού τις σελίδες που σας ενδιαφέρουν. Χρήσιμες ηλεκτρονικές διευθύνσεις,προβολές και σχετικά ντοκιμαντέρ θα βρείτε στη σελίδα Ιστορία, χρήσιμες ηλεκτρονικές διευθύνσεις και προτάσεις για τη διδασκαλία των Νεοελληνικών Κειμένων στη σελίδα Λογοτεχνία. Για το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας μπορείτε να βρείτε υποστηρικτικό υλικό στη σελίδα Νεοελληνική Γλώσσα, ενώ σημαντικές θεατρικές παραστάσεις  που συνδέονται με τη διδασκαλία των φιλολογικών μαθημάτων, θα βρείτε στη σελίδα Θέατρο. Μπορείτε ακόμη  επιλέγοντας από το βασικό  μενού Φύλλα αξιολόγησης να βρείτε προτάσεις για την αξιολόγηση των μαθητών της Α΄ Λυκείου στη Λογοτεχνία και στη Νεοελληνική Γλώσσα βασισμένες στο νέο Πρόγραμμα Σπουδών.

Το σημαντικό για μένα είναι να επικοινωνώ μαζί σας, να μοιράζομαι σκέψεις και ιδέες και να έχω τη δυνατότητα να ενημερώνομαι για ό,τι καινοτόμο και παιδαγωγικά αποτελεσματικό εφαρμόσατε στην τάξη και θέλετε να το μοιραστείτε μαζί μου και με τους υπόλοιπους συναδέλφους.  Εύχομαι σε όλους «καλή δύναμη».

Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄Γυμνασίου, διδακτικό παράδειγμα

exof isoi

Για να δείτε την παρουσίαση , πατήστε εδώ

Όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί

Ίσοι, όχι όμοιοι

Η 10η Δεκεμβρίου έχει οριστεί ως Παγκόσμια Ημέρα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων σε ανάμνηση της υπογραφής της σχετικής Διακήρυξης  από τη Γενική Συνέλευση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών την ημέρα αυτή, στις 10 Δεκεμβρίου του  1948, αμέσως μετά το Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο. Σήμερα, εξήντα πέντε χρόνια μετά, εκατομμύρια άνθρωποι σε ολόκληρο τον κόσμο είναι θύματα των διακρίσεων και του ρατσισμού. Άλλοι δεν έχουν το δικαίωμα να εκφράσουν ελεύθερα την άποψή τους, άλλοι διώκονται για τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις και άλλοι εκτελούνται χωρίς δίκη ή βασανίζονται μέχρι θανάτου, γιατί, απλά, είναι διαφορετικοί.

Ποια είναι, αλήθεια, τα δικαιώματα που πρέπει όλα τα ανθρώπινα όντα να απολαμβάνουν; Έχουμε όλοι υπόψη ότι κάθε ανθρώπινο δικαίωμα συνεπάγεται και ένα ανθρώπινο καθήκον που επιβάλλει το σεβασμό του αντίστοιχου δικαιώματος κάθε συνανθρώπου μας; Έχουμε συνειδητοποιήσει ότι δεν υπάρχουν άνθρωποι ή λαοί κατώτεροι και ασήμαντοι αλλά άνθρωποι και λαοί διαφορετικοί; Έχουμε αντιληφθεί ότι η διαφορετικότητα είναι το οξυγόνο του πανανθρώπινου πολιτισμού, ο οποίος χωρίς τις διαφορές θα ήταν αφάνταστα μονότονος και φτωχός;

• Δείτε τη Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων από την ιστοσελίδα του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών:

• Συζητήστε με τους μαθητές σας τη διαχρονική και οικουμενική σημασία του σεβασμού των ανθρωπίνων δικαιωμάτων αξιοποιώντας ως αφόρμηση ένα δεκάλεπτο βίντεο  :

• Περιηγηθείτε στην ιστοσελίδα «Νεολαία υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων» και μάθετε περισσότερα :

Οπτικός γραμματισμός και φιλολογικά μαθήματα

barcode

Εισήγηση στο σεμινάριο του Συνδέσμου Φιλολόγων Φθιώτιδας στις 10 Απριλίου 2013 για τον οπτικό γραμματισμό στο σύγχρονο σχολείο. Για την παρουσίαση της   εισήγησης πατήστε εδώ

Διάγραμμα διηγήματος, μια διδακτική δοκιμή για το «Πατέρα στο σπίτι» του Παπαδιαμάντη

p

Λένε ότι η έλλειψη πόρων ενεργοποιεί τη δημιουργική σκέψη. Το ίδιο, πιστεύω, συμβαίνει και με το δάσκαλο, όταν πρέπει να ανακαλύψει πόρους, περάσματα δηλαδή ή διαύλους επικοινωνίας με τους έφηβους μαθητές του στο μάθημα της  Λογοτεχνίας. Σκέφτεται να βρει τρόπους να φέρει το μαθητή του  κοντά στον Βιζυηνό ή στον Παπαδιαμάντη, χωρίς να τους θυσιάσει είτε φιλολογίζοντας είτε αγνοώντας τους. Πρέπει να επιστρατεύσει όχι μόνο τις γνώσεις του αλλά και την ευρηματικότητά του για να αποκαταστήσει μια δημιουργική σχέση του νέου ανθρώπου με το λογοτεχνικό κείμενο, όταν μάλιστα αυτό, έχοντας διανύσει χιλιόμετρα χρόνου, εφορμά ξαφνικά στη σχολική αίθουσα.

Για να διαβάσετε το άρθρο πατήστε εδώ.

Νεοελληνική Γλώσσα Γυ?νασίου -?ιδακτικό παράδειγ?α

Σε?ινάριο φιλολόγων
Λα?ία, 18 ?εκε?βρίου 2012

πατήστε εδώ για τη παρουσίαση

η περίληψη της εισήγησης εδώ

«Όνειρο στο κύμα»: Μια διακειμενική προσέγγιση του έρωτα στον Παπαδιαμάντη

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να προσεγγίσει κανείς ένα κείμενο. Ο καθένας από εμάς έχει το δικό του κλειδί για να περάσει τη μυστική πόρτα της ερμηνείας και να ανταποκριθεί στην πολυδιάστατη αναφορικότητα του κειμένου. Η δική μου αναγνωστική πρόταση είναι μια διακειμενική προσέγγιση του λογοτεχνικού κειμένου του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη «Όνειρο στο κύμα» (Θεωρητική Κατεύθυνση της Γ΄ Λυκείου) με θεματικό άξονα τον έρωτα, όπως τον συναντάμε στα κείμενά του.Η προσέγγιση αυτή μπορεί αφενός να προσθέσει μια νέα οπτική στη διδασκαλία του κειμένου στην τάξη, αφετέρου να προσφέρει έναν πλούσιο κατάλογο παράλληλων κειμένων για να τον αξιοποιήσει ο καθηγητής, όπως αυτός κρίνει καλύτερα.
πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλο το άρθρο.

Προσεγγίσεις στη Ν. Γλώσσα της Α΄ Λυκείου – Αναλφαβητισμός

Προσεγγίσεις στη Νεοελληνική Γλώσσα
Διδακτικό παράδειγ?α
Σε?ινάριο φιλολόγων
Λα?ία, 13 Νοε?βρίου 2012

πατήστε εδώ για την περίληψη της εισήγησης.

πατήστε εδώ για το φύλλο αξιολόγησης

πατήστε εδώ για την  παρουσίαση της εισήγησης