Αρχαία Γυμνασίου

Σύμφωνα με τις οδηγίες για τη σχολική χρονιά 2022-23.

Α' Γυμνασίου

Αρχαία Α' Γυμνασίου

Β' Γυμνασίου

Αρχαία Β' Γυμνασίου

Γ' Γυμνασίου

Αρχαία Γ' Γυμνασίου

ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ Α
ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ
ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ Γ
ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ΑΡΧΑΙΑΣ
ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ
ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ ΑΡΧΑΙΑΣ
ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟΥ ΑΡΧΑΙΑΣ
ΒΙΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΛΕΞΙΚΟ ΑΡΧΑΙΑΣ
ΘΕΜΑΤΟΓΡΑΦΙΑ
ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ
ΠΡΟΦΟΡΑ
ΥΛΙΚΟ Εφαρμογή για τον σχηματισμό του αναδιπλασιασμού Εφαρμογή για την προφορά των λέξεων στα αρχαία ελληνικά © Νίκος Κασσελούρης Ικέτιδες του Ευριπίδη: «αγώνας λόγων» μεταξύ του Θησέα και του Κήρυκα © Σοροβέλης Χρίστος, Φιλόλογος – Συγγραφέας Γιατί πρέπει να μαθαίνουμε αρχαία σήμερα © Γεωργία Μουντράκη «Γιατί διδάσκουμε Αρχαία Ελληνικά στα παιδιά» Ι.Θ. Κακριδής

Οι λεξιλογικές ασκήσεις, όπως και οι ασκήσεις της γραμματικής και του συντακτικού είναι κατάλληλες για διαδραστικούς πίνακες.

Όποιος εκπαιδευτικός ή μαθητής θέλει να δημοσιεύσει μια άσκηση (λεξιλογική, γραμματικής ή συντακτικού), μπορεί να τη γράψει σε έγγραφο (doc) και να τη στείλει στη διεύθυνση:

Εννοείται ότι θα διαφυλαχθούν τα πνευματικά δικαιώματα, φέροντας το όνομα του δημιουργού.

Οποιαδήποτε κριτική είναι καλοδεχούμενη, αρκεί να πατήσετε