Η Ασπίδα του Αινεία

Εδώ μπορείς να διαβάσεις, πάντοτε με τη βοήθεια του καθηγητή σου, (σε αγγλική μετάφραση) για μία διαφορετικη ποιητική έκφραση ασπίδας. Στο όγδοο βιβλιο της Αινειάδας του Ρωμαίου ποιητή Βιργιλίου, ο Ήφαιστος χαλκεύει την Ασπίδα του Αινεία. (Θυμάσαι σε ποια ραψωδία της Ιλιάδας έχουμε συναντήσει το γιο της Αφροδίτης, Αινεία;). Η ασπίδα αναπαριστά συνοπτικά την ιστορία της Ρώμης. Αρχίζει με το Ρωμύλο και το Ρέμο και αποκορυφώνεται στη μάχη στο Άκτιο. Στόχος του Βιργιλίου είναι να προβληθεί η καταγωγή των Ρωμαίων, οι οποίοι πρόκειται να κυριαρχήσουν σε όλη την Οικουμένη, από τον ήρωα Αινεία.

Εικονίδιο ηΔραστηριότητας Σχολικές και άλλες βιβλιοθήκες
Να ανατρέξεις σε εγκυκλοπαίδειες της σχολικής σου βιβλιοθήκης και να συγκεντρώσεις πληροφορίες για τους βασικούς ήρωες Αινεία, Ρωμύλο, Ρέμο καθώς και για τη μάχη στο Άκτιο. Να συμβουλευτείς και τον/την υπεύθυνο/η της βιβλιοθήκης στην αναζήτηση των βιβλίων. Σε αρκετές βιβλιοθήκες στην Ελλάδα μπορείς να αναζητήσεις και ηλεκτρονικά τα βιβλια που σε ενδιαφέρουν. Μπορείς να πλοηγηθείς για παράδειγμα στον ηλεκτρονικό κατάλογο της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Βέροιας, για να μάθεις πώς αναζητούμε ένα βιβλίο ηλεκτρονικά.

Η Αφροδίτη ζητά από τον Ήφαιστο όπλα για τον Αινεία, νωπογραφία του Τζιοβάνι Μπατίστα Τιέπολο.