Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 1940

Ημερολόγιο συμβάντων

ΣΤ. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΣΕΡΒΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Ιπεκίου, Μητροπολίτης Βελιγραδίου και Καρλοβικίου και Πατριάρχης των Σέρβων κ. Γαβριήλ. 04-12-1911.

Έδρα Βελιγράδι.

α) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Συρμίου Βαλεριανός. 28-01-1940.

  2. Ο Μοραβικίου Αρσένιος. 04-02-1940.

β) Αρχιερείς στη Βόρεια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Μπάτσκας Ειρηναίος. 15-06-1919.
    Έδρα Νόβι Σαντ.

  2. Ο Βανάτου Δαμασκηνός. 30-11-1931.
    Έδρα Βέρσατς.

γ) Αρχιερείς στην Κεντρική Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Ζίτσης Νικόλαος. 05-05-1919.
    Έδρα Κράλιεβο.

  2. Ο Τιμοκίου Αιμιλιανός. 23-01-1922.
    Έδρα Ζάγετσαρ.

  3. Ο Μπρανιτσέβου Βενιαμίν. 23-05-1926.
    Έδρα Ποζάρεβατς.

  4. Ο Σάμπατς και Βαλιέβου Συμεών. 31-01-1932.
    Έδρα Σάμπατς.

δ) Αρχιερείς στη Νότια Σερβία.

Επίσκοποι

  1. Ο Ράσκας και Πριζρένης Σεραφείμ. 23-12-1920.
    Έδρα Πρίζρεν.

  2. Ο Νύσσης Ιωάννης. 21-03-1926.
    Έδρα Νις.

ε) Αρχιερείς στην Κροατία και Σλοβενία.

Μητροπολίτης

  1. Ο Ζάγκρεμπ Δοσίθεος. 25-05-1913.
    Έδρα Ζάγκρεμπ.

Επίσκοποι

  1. Ο Πάκρατς Μύρων. 03-05-1890.
    Έδρα Πάκρατς.

  2. Ο Δαλματίας Ειρηναίος. 25-11-1928.
    Έδρα Σίμπενικ.

  3. Ο Άνω Καρλοβικίου Σάββας. 30-09-1934.
    Έδρα Κάρλοβατς.

στ) Αρχιερείς στη Βοσνία Ερζεγοβίνη.

Μητροπολίτης

  1. Ο Δαμπροβοσνίας Πέτρος. 27-05-1903.
    Έδρα Σεράγεβο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σβορνικίου και Τούζλας Νεκτάριος. 16-05-1926.
    Έδρα Τούζλα.

  2. Ο Βανιαλούκας Πλάτων. 04-10-1936.
    Έδρα Βανιαλούκα.

  3. Ο Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Νικόλαος. 12-07-1938.
    Έδρα Μοστάρ.

ζ) Αρχιερείς στις υπόλοιπες Νοτιοσλαβικές Περιοχές.

Μητροπολίτες

  1. Ο Σκοπίων Ιωσήφ. 19-12-1920.
    Έδρα Σκόπια.

  2. Ο Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Ιωαννίκιος. 11-02-1940. (Εκλογή 10-12-1940, από Βουδίμλιε).
    Έδρα Τσέτινε.

Επίσκοποι

  1. Ο Ζλετόβου και Στρωμνίτσης Βικέντιος. 1936.
    Έδρα Στρώμνιτσα.

  2. Ο Πρέσπας και Μοναστηρίου (χηρεύει).
    Έδρα Μοναστήρι.

η) Αρχιερείς εν υπερορία.

Επίσκοποι

  1. Ο Βουδιμίου Γεώργιος. 29-12-1912.
    Έδρα Βουδαπέστη.

  2. Ο Μοραβίας και Σιλεσίας Γοράζδος. 25-09-1921.
    Έδρα Πράγα.

  3. Ο Αμερικής και Καναδά Διονύσιος. 24-08-1938.
    Έδρα Σικάγο.

  4. Ο Μουκατσέβου και Πρέσοβ Βλαδίμηρος. 30-10-1938.
    Έδρα Μουκάτσεβ.

  5. Ο Τιμισοάρας (χηρεύει). Τοποτηρητής ο Μπάτσκας Ειρηναίος.
    Έδρα Τιμισοάρα.

θ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο π. Σουμύ Μητροφάνης. 05-06-1916.

  2. Ο π. Ιπεκίου Ιερόθεος. 1926.

  3. Ο π. Ζαχουμίου και Ερζεγοβίνης Τύχων. 21-11-1932.

ι) Ρωσική Ορθόδοξος Εκκλησία εν Υπερορία-Σύνοδος Καρλοβικίου-Σύνοδος Εξωτερικού.

Σημείωση: Από το 1935 η Ρωσική Ορθόδοξος Εκκλησία εν Υπερορία και η Μετροπόλια διατηρούν κοινή δικαιοδοσία στη Βόρειο Αμερική. Τα σχετικά με τη Βόρειο Αμερική στοιχεία αναγράφονται στη σελίδα της Μετροπόλια.

Πρωθιεράρχης

  1. Ο π. Κισινιώβου και Χοτίνσκ Αναστάσιος. 29-06-1906.
    Έδρα Βελιγράδι.

Μητροπολίτες

  1. Ο Χαρμπίν και Μαντζουρίας Μελέτιος. 22-11-1908.
    Έδρα Χαρμπίν.

  2. Ο Δυτικής Ευρώπης Σεραφείμ. 07-09-1914.
    Έδρα Βρυξέλλες.

  3. Ο Βερολίνου και Γερμανίας Σεραφείμ. 21-08-1930.
    Έδρα Βερολίνο.

Αρχιεπίσκοποι

  1. Ο Πεκίνου και Κίνας Βίκτωρ. 06-11-1932.
    Έδρα Πεκίνο.

Επίσκοποι

  1. Ο Σάο Πάολο και Βραζιλίας Θεοδόσιος. 11-01-1931.
    Έδρα Σάο Πάολο.

  2. Ο Ούρμιας και Σάλμας Ιωάννης. 18-12-1931.
    Έδρα Βαγδάτη.

  3. Ο Καννών και Μασσαλίας Γρηγόριος. 22-11-1936.
    Έδρα Κάννες.

  4. Ο Βιέννης και Αυστρίας Βασίλειος. 15-01-1939.
    Έδρα Βιέννη.

Τιτουλάριος Αρχιεπίσκοπος

  1. Ο Καμτσάτκας Νέστωρ. 16-10-1916.
    Βικάριος της Ι.Ε. Χαρμπίν.

Τιτουλάριοι Επίσκοποι

  1. Ο Χαϊλάρ Δημήτριος. 03-06-1934.
    Βικάριος της Ι.Ε. Χαρμπίν.

  2. Ο Σαγκάης Ιωάννης. 10-06-1934.
    Βικάριος της Ι.Ε. Πεκίνου.

  3. Ο Σινγιάνκ Ιουβενάλιος. 10-02-1935.
    Βικάριος της Επισκοπής Πεκίνου.

Σχολάζοντες Αρχιερείς

  1. Ο π. Πολτάβας και Περεγιασλάβας Θεοφάνης. 22-02-1909. (+ 19-02-1940).

  2. Ο π. Αικατερινοσλάβ και Νέου Μοσκώβου Ερμογένης. 09-05-1910.

  3. Ο π. Κούρσκ και Ομπογιάνου Θεοφάνης. 15-12-1913.

  4. Ο π. Μπογκουτσάρ Σεραφείμ. 01-10-1920.

  5. Ο π. Βερολίνου και Γερμανίας Τύχων. 15-04-1924.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.