Αρχική σελίδα

ΕΤΟΣ 2004

Ημερολόγιο συμβάντων

Περιεχόμενα:

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

β) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

δ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

Β. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ

Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Πέτρος ο Ζ΄. 15-08-1983. ( + 11-09-2004).
Σημείωση: Τοποτηρητής ανέλαβε ο Αξώμης Πέτρος.

Ο Μακαριώτατος Πάπας και Πατριάρχης Αλεξανδρείας και πάσης Αφρικής κ. Θεόδωρος ο Β΄. 17-06-1990. (Εκλογή 09-10-2004, από Ζιμπάμπουε).

Έδρα Αλεξάνδρεια.

α) Μητροπολίτες εν ενεργεία.

  1. Ο Λεοντοπόλεως Διονύσιος, υπέρτιμος και έξαρχος δευτέρας Αυγουσταμνικής και Ερυθράς Θαλάσσης. 24-11-1968.
    Έδρα Ισμαηλία Αιγύπτου.

  2. Ο Μέμφιδος Παύλος, υπέρτιμος και έξαρχος Αιγύπτου. 05-12-1968.
    Έδρα Ηλιούπολη Αιγύπτου.

  3. Ο Πηλουσίου Ειρηναίος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αυγουσταμνικής και Μεσημβρίας. 15-12-1972. (+ 11-09-2004).
    Έδρα Πόρτ Σάιδ Αιγύπτου..

  4. Ο Αξώμης Πέτρος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Αιθιοπίας και Ερυθραίας. 17-12-1972.
    Έδρα Αντίς Αμπέμπα.

  5. Ο Καρθαγένης Χρυσόστομος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Αφρικής. 12-12-1976. (+ 11-09-2004).
    Έδρα Τύνιδα.

  6. Ο Κένυας Μακάριος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ανατολικής Αφρικής. 25-07-1992.
    Έδρα Ναϊρόμπη.

  7. Ο Καμπάλας Ιωνάς, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ουγκάντας. 26-07-1992.
    Έδρα Καμπάλα.

  8. Ο Ιωαννουπόλεως και Πρετορίας Σεραφείμ, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νοτίου Αφρικής. 28-09-1997.
    Έδρα Γιοχάνεσμπουργκ.

  9. Ο Νιγηρίας Αλέξανδρος, υπέρτιμος και έξαρχος κόλπου Γουϊνέας. 24-11-1997. (Προαγωγή 27-10-2004).
    Έδρα Λάγκος.
    Σημείωση: Η Επισκοπή Νιγηρίας προήχθη σε Μητρόπολη στις 27-10-2004.

  10. Ο Τριπόλεως Θεοφύλακτος, υπέρτιμος και έξαρχος Λιβύης. 26-11-1999. (Εκλογή 27-10-2004, από Βαβυλώνος).
    Έδρα Τρίπολη Λιβύης.
    Σημείωση: Η Μητρόπολη Τριπόλεως ιδρύθηκε στις 27-10-2004 με απόσπαση από τη Μητρόπολη Καρθαγένης,

  11. Ο Καλής Ελπίδος Σέργιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Νατάλης και περιχώρων. 27-11-1999.
    Έδρα Κέηπ Τάουν.

  12. Ο Καρθαγένης Αλέξιος, υπέρτιμος και έξαρχος Βορείου Αφρικής. 29-11-1999. (Εκλογή 27-10-2004, από Νιτρίας).
    Έδρα Τύνιδα.

  13. Ο Πηλουσίου Παντελεήμων, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αυγουσταμνικής και Μεσημβρίας. 30-11-1999. (Εκλογή 27-10-2004, από Γκάνας).
    Έδρα Πόρτ Σάιδ Αιγύπτου.

  14. Ο Χαρτούμ Καλλίνικος, υπέρτιμος και έξαρχος παντός Σουδάν. 12-12-1999.
    Έδρα Χαρτούμ.

  15. Ο Πτολεμαΐδος Προτέριος, υπέρτιμος και έξαρχος Άνω Αιγύπτου. 03-03-2001. (Εκλογή 27-10-2004, από Ειρηνουπόλεως-Νταρ ες Σαλαάμ).
    Έδρα Μίνια Αιγύπτου.
    Σημείωση: Η Μητρόπολη Πτολεμαΐδος ιδρύθηκε στις 27-10-2004 με απόσπαση από την Αρχιεπισκοπή Αλεξανδρείας.

  16. Ο Ζιμπάμπουε Γεώργιος, υπέρτιμος και έξαρχος Νοτιωτέρας Αφρικής. 04-03-2001. (Εκλογή 27-10-2004, από Νειλουπόλεως).
    Έδρα Χαρράρε.

  17. Ο Ερμουπόλεως Νικόλαος, υπέρτιμος και έξαρχος πρώτης Αιγύπτου. 18-03-2001.
    Έδρα Τάντα Αιγύπτου.

  18. Ο Ειρηνουπόλεως Δημήτριος, υπέρτιμος και έξαρχος Ανατολικής Τανζανίας και Σεϋχελλών. 06-10-2002. (Εκλογή 27-10-2004, από Καμερούν).
    Έδρα Νταρ ες Σαλάμ.

  19. Ο Κεντρώας Αφρικής Ιγνάτιος, υπέρτιμος και έξαρχος πάσης Ισημερίας. 16-03-2003.
    Έδρα Κινσάσα Κονγκό.

  20. Ο Καμερούν Γρηγόριος, υπέρτιμος και έξαρχος Κεντρικής Αφρικής. 25-11-2004.
    Έδρα Γιαουντέ.

β) Επαρχιούχοι Επίσκοποι.

  1. Ο Μαδαγασκάρης Νεκτάριος. 23-11-1997. (+ 11-09-2004).
    Έδρα Ανταναναριβο.

  2. Ο Μπουκόμπας Ιερώνυμος. 11-12-1999.
    Έδρα Μπουκόμπα Τανζανίας.

  3. Ο Ζάμπιας Ιωακείμ. 23-03-2003.
    Έδρα Λουσάκα.

  4. Ο Γκάνας Δαμασκηνός. 30-10-2004.
    Έδρα Άκκρα.

  5. Ο Μαδαγασκάρης Ιγνάτιος. 14-11-2004.
    Έδρα Ανταναναρίβο.

γ) Τιτουλάριοι Επίσκοποι.

  1. Ο Κυρήνης Αθανάσιος. 28-11-1999.

  2. Ο Βαβυλώνος Εμμανουήλ. 14-11-2004.

δ) Σχολάζοντες Αρχιερείς.

  1. Ο Ηλιουπόλεως Θεόκλητος. 22-06-1974.

  2. Ο Ελευσίνος Ιερόθεος. 06-02-1977.

  3. Ο Καβάσων Φιλήμων. 02-12-1979.

  4. Ο Ταμιάθεως Ιωακείμ. 01-05-1988.

  5. Ο Θηβαΐδος Πορφύριος. 17-06-1990. (Εκλογή 27-10-2004, από Συήνης).

  6. Ο Νικοπόλεως Πέτρος. 25-02-2001.

  7. Ο Ναυκράτιδος Κύριλλος. 11-03-2001.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.