Θεσμικά όργανα της ΕΕ

Τάξη: Ε2
Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Φώτης Τουλιόπουλος
Όνομα Δράσης: Θεσμικά όργανα της ΕΕ

Το εν λόγω καινοτόμο πρόγραμμα γίνεται στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος ?Teachers for Europe?, το οποίο στοχεύει στην ενημέρωση εκπαιδευτικών και μαθητών σχετικά με ευρωπαϊκά θέματα και την στήριξή τους σε καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας με τη χρήση των ΤΠΕ. Η Ελλάδα είναι μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης από το 1981, αλλά ελάχιστοι γνωρίζουν τη λειτουργία της και τον τρόπο λήψης των αποφάσεών της, αν και μας αφορούν όλους άμεσα. Μέσα από το πρόγραμμα ?Teachers for Europe? προσπαθήσαμε να γνωρίσουμε και εμείς και οι μαθητές μας τον τρόπο λειτουργίας των θεσμικών οργάνων της ΕΕ και τον τρόπο λήψης αποφάσεων. Αφορμή για το συγκεκριμένο πρόγραμμα στάθηκε η καμπάνια της Επιτρόπου Αλιείας, κ. Δαμανάκη Μαρίας, για την απαγόρευση της αλιείας του γόνου. Αποφασίσαμε να προσομοιώσουμε τη λειτουργία των θεσμικών οργάνων της Ευρωπαϊκής Ένωσης που ασκούν νομοθετικό έργο και να γνωρίσουμε έτσι τη λειτουργία τους με ένα βιωματικό τρόπο. Λέξεις κλειδιά: Ευρωπαϊκή Ένωση, θεσμικά όργανα, νομοθεσία.

Εδώ μπορείτε να δείτε όλες τις ιστοσελίδες πουχρησιμοποιήθηκαν κατά την διάρκεια του προγράμματος ως πηγές πληροφοριών.

Εδώ και εδώ μπορείτε δείτε αναλυτικά τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν και το υλικό που παρήχθη.