Τον ίδιο ήλιο έχουμε φίλο

Σεπτεμβρίου 14, 2014 in Ε. Π. στο Νότιο Αιγαίο by Νεκτάριος Φαρασόπουλος

Σχολική Μονάδα: Δημοτικό Σχολείο Αστυπάλαιας
Τάξη: Ένταξη
Συμμετέχων Εκπαιδευτικός: Σοφία Θεοδωρίδου
Πρόγραμμα: eTwinning
Όνομα Δράσης: Τον ίδιο ήλιο έχουμε φίλο

Οι μαθητές της Γενικής και Ειδικής εκπαίδευσης των τριών συνεργαζόμενων σχολείων (T.E Δ/Σ Αστυπάλαιας- Α2 15ο Δ/Σ Ευόσμου- Β” τάξη Δ/Σ Έγκωμης Κύπρου) δημιούργησαν τους πρεσβευτές των δικαιωμάτων του παιδιού για να μεταφέρουν τα μηνύματά τους στον κόσμο, μέσα από βίντεο, ζωγραφιές, τραγούδια και ψηφιακά αντικείμενα που παρήχθησαν μέσα από δημιουργική ομαδική εργασία τόσο των μαθητών μεταξύ τους όσο και σε συνεργασία με τους συμμαθητές τους από άλλες τάξεις του ίδιου σχολείου αλλά και με τους συνεργάτες τους στο ίδιο έργο καθώς και με συγγραφέα παιδικών βιβλίων ( συνεργάτιδα/ επισκέπτρια του έργου). Έμπνευση και ώθηση λάβαμε από την πολύχρωμη «Παλέτα του Έντεχνου Συλλογισμού» (Artful Thinking Palette) αλλά και από τις κοινωνικοπολιτισμικές θεωρίες της μάθησης με τη διεξαγωγή δραστηριοτήτων συνεργατικού χαρακτήρα και με αξιοποίηση κοινωνικογνωστικών συγκρούσεων όπου η διδακτική βοήθεια που προσφέρθηκε υπήρξε υποστηρικτικού τύπου.

Επισκεφτείτε το twinspace για να δείτε τις δραστηριότητες του προγράμματος